Fortsæt til indhold

Europas største flyselskab langer ud efter lufthavnene i København og Billund

Topchefen i Ryanair mener, at det er alt for dyrt at operere i Danmark. Samtidig beskylder han Københavns Lufthavn for at tænke mere på at favorisere SAS end på at gøre betingelserne for det irske lavprisselskab mere lukrative.

Eddie Wilson er topchef i Ryanair, der er Europas største flyselskab. Han har let til smil, så længe samtalen ikke handler om danske passager- og lufthavnsafgifter. Foto: Ryanair
Erhverv

DUBLIN

Topchefen i Europas største flyselskab, Ryanair, langer nu ud efter lufthavnene i København og Billund og afskriver samtidig Danmark som vækstmarked.

I et interview med Finans fortæller adm. direktør Eddie Wilson, at Ryanair sagtens kan nå sit mål om 300 mio. passagerer på et år uden at involvere sig yderligere i Danmark.

»Danmark er for øjeblikket…

Artiklens emner
Luftfartsbranchen
Ryanair