Fortsæt til indhold

Kammeradvokatens popularitet falmer efter kritik af salærer

Kammeradvokaten mister den eftertragtede position som den mest populære plads for unge jurastuderende, viser måling. De unge synes i øvrigt ret ligeglade med skandalen om sexchikane hos Plesner.

Det kan være den meget højlydte diskussion om Kammeradvokatens fremtid, der har presset firmaet Poul Schmith ned på de unge jurastuderendes rangliste, gætter managing partner Jens Bødtcher-Hansen. Foto: Brian Karmark
Erhverv

Advokatbranchen er en »people’s business«, siger man. Derfor er det en bet for advokatfirmaet Poul Schmith, bedre kendt som Kammeradvokaten, at det triller hele tre pladser ned i den årlige skønhedskonkurrence blandt unge jurastuderende.

I de seneste tre år har Poul Schmith, som også er et af de absolut største advokathuse i Danmark, siddet tungt på…

Artiklens emner
Advokatbranchen
Novo Nordisk