Fortsæt til indhold

Sikkerhedspolitisk rådgiver: Virksomheders bekymringer hjælper ikke en dyt. Det handler om at være forberedt

Efter droneaktiviteten i Københavns Lufthavn mandag aften opfordrer den selvstændige sikkerhedspolitiske rådgiver Jacob Kaarsbo erhvervslivet til at få støvet kriseplanerne af.

Jacob Kaarsbo finder det sandsynligt, at droneaktiviteten over Københavns Lufthavn har adresse til Rusland. Foto: Jonas Olufson
Erhverv

Efter droneaktiviteten mandag aften i Københavns Lufthavn, der lammede flytrafikken i flere timer, er budskabet til erhvervslivet fra den selvstændige sikkerhedspolitiske rådgiver Jacob Kaarsbo ligetil:

»Bekymringer hjælper ikke en dyt. Det eneste, der gør en forskel, er at være forberedt og klar over, hvad man vil gøre.«

Han konstaterer, at det afgørende…

Artiklens emner
Jacob Kaarsbo