Fortsæt til indhold

Lars Larsen Group ruster sig til millioninvestering i nyt hotel- og konferencecenter

Familiekoncernen bag Jysk og en lang række andre selskaber har også fokus på aktiviteter inden for oplevelsesøkonomi. Derfor trækkes chefen for familiens nordjyske ferieresort hjem i koncernen for at forberede et nyt muligt projekt med bl.a. hotel.

Bestyrelsesformand Jacob Brunsborg, der sammen med familien ejer Lars Larsen Group, er flittig gæst på koncernens resort HimmerLand, hvor Mette Ravn indtil nu har været chef. Hun bliver nu del af koncernens hovedsæde i Silkeborg. Foto: Joachim Ladefoged
Erhverv

Brunsborg-familiens milliardkoncern barsler med at bygge et spritnyt midtjysk hotel- og konferencecenter.

Projektet skal supplere familiekoncernens mange andre forretninger og investeringer.

Lars Larsen Group, der i 2024/25 omsatte for 53 mia. kr., rummer en bred portefølje af virksomheder, investeringer og ejendomme.

Ud over detailkoncernen Jysk omfatter…

Artiklens emner
Oplevelsesindustrien
Hotel og restaurant