Fortsæt til indhold

Kramps kamp

Advokat: Tusindvis af udlændinge bliver udsat for unødig menneskelig lidelse som følge af Danmarks udlændingeregler, siger advokat Åge Kramp. Han er ved at omringe Udlændingestyrelsen med advokatkontorer i sin kamp mod »katastrofen«.

»Absurd er egentlig det første ord, jeg tænker på, når jeg skal beskrive udlændingesystemet i Danmark. Men absurd er ikke nok. Der sker store tragedier på udlændingeområdet. Der foregår al for meget unødig menneskelig lidelse, som kan undgås.«
Erhverv

Åge Kramp er i kamp.

Advokaten slås for de tusindvis af udlændinge, som han siger, bliver ramt af Danmarks udlændingeregler. Han dyster mod systemet, som han beskriver som katastrofalt. Men hans våben er hverken brosten eller bomber, selv om Udlændingestyrelsen flere gange har fået knust sine ruder, som nu er belagt med bombefilm.

Hans våben er fortørnelsen…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner