- Opdateret 25/11/2014 kl. 10:59
Anklager kræver millionbøde til smykkegigant
Smykkekoncernen Pandora skal betale en bøde på flere millioner kroner i sagen om selskabets pludselige nedjustering i 2011, mener anklagemyndigheden. Selskabet kræver frifindelse.
Det skal koste en bøde mellem 2,5 og 5 mio. kr., at den danske smykkevirksomhed Pandora i 2011 ifølge Bagmandspolitiet ventede for længe med at fortælle aktiemarkedet, at salget ikke steg så meget som ventet.
Sådan lyder det fra vicestatsadvokat Hans Fogtdal i Retten i Glostrup tirsdag morgen.
»Der er tale om en meget grov overtrædelse,« siger Hans Fogtdal i sin afsluttende procedure i sagen.
Han mener, sagen handler om at »sende et signal til børsnoterede selskaber«.
Sagen mod Pandora går tilbage til august 2011, hvor det børsnoterede smykkeselskab pludseligt nedjusterede forventningerne til årets vækst fra 30 pct. til 0 pct. Det fik aktiekursen til at falde med 60 pct. på en dag.
Anklagemyndigheden mener, at Pandora langt tidligere, allerede i starten af juli samme år, burde have orienteret aktionærerne om, at salget var sløvere end ventet.
Ifølge vicestatsadvokat Hans Fogtdal har selskabet derved overtrådt loven om værdipapirhandel. Tiltalen er ikke rettet mod enkeltpersoner i hverken ledelse eller bestyrelse, men derimod mod selve selskabet.
Pandora har gennem hele sagen ment, at man oplyste markedet på det rigtige tidspunkt.
I Retten i Glostrup er selskabet repræsenteret ved en stribe advokater under ledelse af advokat Oluf Engell.
Han kræver i sin procedure frifindelse af selskabet.