Fortsæt til indhold

Brandslukning på fifth floor

Hvordan reagerer stifterne af Airhelp, når en rådgiver glemmer et møde, en potentiel investor strinter på dem i sidste øjeblik og en dyrebar designer røvrender dem midt i en vigtig opgave? Dette er tredje kapitel af seks i fortællingen om Henrik Zillmer og Nicolas Michaelsen og deres jagt på succes i New York.

De to entreprenører og stiftere af virksomheden Airhelp, Henrik Zillmer (tv.) og Nicolas Michaelsen, må dagligt slukke mange små brande for at holde virksomheden i live, fortæller de. Det kan være frustrerende, men de elsker udfordringerne.
Erhverv
ANDERS ØSTERBY MØNSTEDANDERS BERG JOHANNSEN

Henrik og Nicolas sidder med korslagte arme i hver sin lyserøde stol og stirrer ind i deres Macbooks. Lyden fra brægende brandbiler nede på Broadway bevæger sig ind gennem et halvåbent vindue og videre rundt i det gennemsigtige konferencerum midt på femte.

»Hvad sker der, Nico?!,« spørger Henrik, der sidder med sine cirkelformede Bose-hørebøffer placeret…

Artiklens emner