Virksomhed har ramt plet: Glitter-bomber spreder sig i stort omfang
Glitter-hadebreve har udløst kæmpesucces for australsk opkomling. At være lille er godt, lyder det fra eksperter.
En lille australsk iværksættervirksomhed har ramt plet med sit produkt: Et brev med glimtende glitter, som sprøjtes ud i hovedet på modtageren.
Produktet lyder måske spøjst, men virksomheden ShipYourEnemiesGlitter.com, har høstet så enorm succes på de sociale medier, at produktet er totalt udsolgt, og hjemmesiden har været lagt ned af besøgende.
Årsagen? En lovestorm. Det modsatte af en shitstorm.
Det hele startede mandag d. 13 januar. Først blev der gjort opmærksom på produktet via Twitter. Det delte sig til Reddit, en social nyheds-og underholdningsside, og derfra videre til ros og omtale fra internationale medier.
I dagens verden kan der være meget kort fra ukendt miniput til verdensberømt virksomhed, når man benytter de sociale medier.
Men hvordan får man den slags succes?
Det handler om flere ting, mener eksperter i sociale medier.
»Det er sindssygt svært at sætte en formel på den slags succes. Fandt man den, blev man rig og berømt. Men man kan sige, at det handler om at ramme det, der lige topper på de sociale medier, og det nørderne har lyst til at dele på Reddit. Man skal ramme både tiden, tonen, de sociale mediers præmisser og samtidig have en god portion held,« siger digital kommunikatør, Benjamin Rud Elberth.
Men gør man det, så kan det en smutvej til en lovestorm, fortæller han:
»Hvis man ikke havde de sociale medier, ville det jo tage en krig.«
Hvad er så tiden, tonen og sociale mediers præmisser, spørger du måske?
Tja, ifølge ekspert i sociale medier, Mikael Lemberg, spiller video for tiden en stor rolle.
»Det, der kan give fuld fart på de sociale medier for tiden, er videoer. Det kan nå virkelig, virkelig langt ud. Det her koncept er ret videovenligt. Mange mennesker har sikkert filmet ofrene for glitterbrevene, og det kan give god og meget omtale,« siger han.
Alligevel skal der mere til for også at høste den økonomiske succes, som den australske opkomling har fået.
Det er nemlig generelt svært at få salgstallene med, selvom man får god omtale på de sociale medier, fortæller Benjamin Rud Elberth, som kun har set meget få tilfælde a'la ShipYourEnemiesGlitter.com.
Det kræver som regel én ting mere: At man er lille.
»Forbrugerne vender i høj grad de store virksomheder ryggen og tager afstand fra forbruget. I stedet støtter man de små virksomheder med nye, sjove ideer med omtale og opmærksomhed, også som en provokation mod de store, etablerede virksomheder« siger ekspert i markedsadfærd og administrerende direktør i Firstmove, Kirsten Poulsen.
Benjamin Rud Elberth er enig:
»Det er svært for etablerede virksomheder at lave noget viralt. Det vil man aldrig se en markedsledende gøre, og de store virksomheder vil heller ikke få lige så meget ud af det. Det er derimod lettest for små virksomheder i en udfordrerposition at bryde igennem på denne måde,« siger han og fortsætter:
»Det handler også om at hjælpe de små op. Man synes det er sjovt, og så er man mere tilbøjelig til at tage del i en fortælling fra en opkomling i stedet for en fortælling fra de store mastodonter,« siger han.
Og er man lille, er det nødvendigt at holde et yderst koncentreret fokus, når man først rider den virale bølge, lyder det fra Mikael Lemberg.
»Springet fra at være lille til pludselig at få global omtale kan være meget kort. Mange oplever et kvantespring, og de er måske slet ikke gearet til global omtale. De kan måske ikke levere i de mængder, folk efterspørger, eller måske løber de ind i logistiske problemer. Alternativt kan det være, at virksomheden skruer vildt op for produktionsapparatet, hvorefter de bliver glemt en uge efter,« siger han og understreger derfor, at man skal have blik for den langsigtede strategi, selvom man får viral omtale.
Men derfor skal man i høj grad alligevel udnytte omtalen, mener han.
»Først og fremmest skal man udnytte, at den virale succes kan skabe et community. Det skal man pleje og vedligeholde. Man skal tænke ind i virksomheden, hvad man kan bruge flere tusind menneskers mening til. Er man en lille virksomhed, der har taget et kvantespring, er der sikkert mange servicemæssige og produktmæssige ting, man slet ikke har overvejet endnu. Her kan man bruge sit community,« siger Mikael Lemberg.
På den måde har man en enorm fokusgruppe, som kan hjælpe virksomheden til at gøre tingene rigtigt. Lytter man til dem og snakker med dem, kan det betyde stor succes for virksomheden, lyder det fra eksperterne.

