Fortsæt til indhold

Idé-mor får millioninvestering

Efter tre års ide-udvikling blev den danske familieapp Filihood lanceret den 23. december. Med godt 700 aktive brugere og et investeringsselskab i ryggen kan stifter Dorte Damgaard Sejthen nu begynde at trække vejret igen.

Erhverv
Pia Ella Elmegård, Trendsonline.dk

Da Dorte Damgaard Sejthen blev mor, købte hun en “Barnets Bog”, som skulle indeholde billeder, tegninger og alle de sjove ting, som hendes søn ville sige gennem tiden.

Men efter det første år blev indlæggene i bogen mere og mere sjældne, og til sidst blev bogen sat på en hylde for at samle støv. I stedet blev tegninger og billeder strøet løst i skuffer og mapper rundt omkring.

Det fik Dorte Damgaard Sejthen til at tænke på, hvor nemt det ville være, hvis hun i stedet for at klippe og klistre tingene ind i en bog kunne bruge sin smartphone til at uploade minderne til en online “Barnets Bog”. – Ideen til Filihood var undfanget!

Læs også på Trendsonline.dk: Egmont investerer millionbeløb i ed-tech startuppet WriteReader

Fra 9 til 5-ansat til iværksætter uden indtjening

I 2010 begyndte Dorte Damgaard Sejthen at lege med ideen om Filihood ved siden af sit gode job som marketingkonsulent. Efterhånden fik hun bekræftet, at der var et marked for ideen, og at den kunne være værd at satse på.

I 2013 gik Dorte Damgaard Sejthen på investor-jagt, men det var ikke helt ligetil. Investorerne ville alle gerne se hende ”lægge hånden på kogepladen”, men Dorte Damgaard Sejthen stod som fraskilt mor med sin søn på 10 år og et hus solgt med tab i finanskrisen. Hun fortæller, at det i den situation var svært at frasige trygheden ved et fast job.

I november 2013 stod Dorte Damgaard Sejthen så over for det endegyldige valg. Skulle hun tage imod en tilbudt stilling hos en privat virksomhed, hun havde som kunde i sin lille marketingvirksomhed, eller skulle hun stoppe? Dorte Damgaard Sejthen valgte at gøre sig selv arbejdsløs, da hun på det tidspunkt var i dialog med flere investorer.

»Det var nogle hårde måneder, hvor det kun lige nøjagtigt løb rundt,« siger Dorte Damgaard Sejthen.

Læs også: BikeHero vil vende cykelbranchen på hovedet

Millioninvestering fra Capnova og privat investor

Og så vendte skuden. Med en privat investor i hånden kom en mindre millioninvestering fra investerings- og udviklingsselskabet CAPNOVA i hus i maj 2014 efter et halvt års ulønnet arbejde.

Jens Søndergaard, investment manager i Capnova fortæller, at Dorte Damgaard Sejthens evne til at vedkende sig både stærke og svage sider var en vigtig grund til investeringen. Dorte Damgaard Sejthen sagde fra starten, at hun ikke kendte meget til teknik. Derfor stillede Capnova som krav, at der kom en CTO om bord som medejer og operativ ressource. Hun havde heller ikke meget salgserfaring, hvilket blev løst ved tilknytning af en coach, som skulle styrke hende i rollen som sælger.

»Vi fik sammensat et stærkt team i virksomheden, som også efterfølgende har vist rigtig god evne til at eksekvere. Gentagne undersøgelser viser nemlig, at teamets evne til løbende at tilpasse sig markedet, konkurrenter og erfaringer, er altafgørende for at få succes som opstartsvirksomhed. Det troede vi, at vi fik med Dorte og Filihood, og de forventninger har hun og teamet fuldt ud levet op til,« siger Jens Søndergaard.

Udover ærlighed og et godt team fremhæver Jens Søndergaard to ting ved Filihood, som skilte sig ud fra det, Capnoav ofte bliver præsenteret for. Han uddyber:

»Nummer et: Dorte er en moden kvinde, som har haft gode og vellønnede stillinger i det private erhvervsliv inden for projektledelse og marketing. Hun har med andre ord en erfaring, som er guld værd som iværksætter. Nummer to: Hendes ide udspringer ikke af teknisk interesse, som vi ellers meget ofte ser, men derimod af et konkret, observeret og dokumenteret behov i markedet, samt en stærk plan at føre den ud i livet.«