Fortsæt til indhold

Polsk kulminestrejke kan give kollaps

Polen er den største kulproducent i eurozonen, og efter en storstrejke står den polske kulmineproduktion med risikoen for et kollaps ifølge premierminister Ewa Kapacz.

Erhverv
Aktiefokus

4.500 polske minearbejdere er i gang med en sit-down-strejke grundet nedskæringer, og minearbejderne forlanger, at man fyrer koncernchef Jaroslaw Zagorowski fra selskabet JSW, som driver fire miner i det sydlige Polen.

Strejken begyndte for to uger siden, da topchefen forslog at skære flere medarbejdergoder væk samt fastfryse lønnen. Jaroslaw Zagorowskis omkostningsreduktioner skyldes pres på indtægterne fra de faldende kulpriser, hvilket affødte en nedtur i salget og røde tal på bundlinjen i 2014. Aktionærerne har været ramt af uroen, og JSW-aktien er dykket med 20 pct. siden den 4. februar, imens aktien er dykket med 63 pct. over de seneste 52 uger.

En talsperson fra fagforeningen udtaler, at målet ikke er at få afskediget topchefen, men det er at få stoppet omkostningsreduktionerne og beskytte arbejdspladserne.

Den polske stat har tidligere forsøgt at lukke statsejede kulminer, men droppede planerne i januar grundet presset fra minearbejderne.