Telegiganter »river sig i håret« for at tjene nye penge
Prisen for at ringe og sende sms-beskeder er så lav, at teleselskaberne jagter ny indtjening, siger eksperter.
Mens danske forbrugere kan boltre sig på mobiltelefonen med sms-beskeder, samtaler og besøg på Facebook for priser på ned til 69 kr. om måneden, er teleselskaberne ved at finde nye måder at tjene penge på, skriver Politiken lørdag.
Prisen for at ringe er nemlig faldet med hele 68 pct. i faste priser på 10 år, viser nye tal fra Erhvervsstyrelsen, og det udfordrer forretningen.
»Selskaberne river sig i håret for at finde en måde at tjene penge på. De kan ikke tjene på telefoni,« siger teleekspert Torben Rune til Politiken.
I januar 2005 kostede det 206 kr. at tale i mobilen 5 timer om måneden - i dag er prisen 79 kr., ifølge de nyeste tal. Til sammenligning er prisen på fastnettelefoni faldet med i alt 8 pct.
Og i de samme 10 år er det blevet lettere at være mobilkunde, påpeger Jane Patzy Ørum, der som telegrafinspektør i Erhvervsstyrelsen har fulgt med i mobilpriserne, siden de bærbare telefoner blev hvermandseje.
Politikens pristjek af mobilabonnementer viser dog stadig store prisforskelle, fra cirka 1.000 kr. årligt til de dyreste, der koster det tredobbelte. Samme pristjek afslører, at telegiganten TDC på bare et halvt år har ladet abonnementer falde med mellem 1.200 og 1.800 kr.. Måske for at bremse kundeflugten, efter at 113.000 mobilkunder sidste år droppede teleselskabet.
Priskrigen får teleselskaberne til at gøre sig interessante for kunderne på nye fronter, påpeger Jakob Willer, direktør i brancheforeningen Teleindustrien:
»Hvis indtjeningen bliver reduceret hele tiden, vil der være færre penge til at udrulle ny infrastruktur. Derfor må selskaberne begynde at konkurrere på at levere indhold i stedet for kun på lavere priser,« siger han til Politiken.
TDC er blandt de selskaber, der samler stadig flere forskellige tjenester i et abonnement. Både i de kendte TDC-pakker og hos datterselskabet Telmore, der sælger pakker inklusive digitalt abonnement på aviser, magasiner, bøger, tv og musik.
»Vores svar på den intense konkurrence er at fokusere på hele hjemmet, så kunderne har både mobil, bredbånd og tv i en pakke. Det giver større værdi for kunderne og skaber loyale kunder,« siger direktøren i TDC Privat, Frederik Sjørslev Søgaard, til Politiken.


