Udenlandsk nethandel giver stort hul i statskassen
Mange netbutikker i udlandet betaler ikke moms til Danmark, som de skal. Det koster mindst en halv mia. kr. og udhuler danske butikkers konkurrenceevne, vurder dansk Erhverv.
Den danske statskasse går glip af mere end en halv mia. kr., fordi mange ikke afregner moms til Danmark, som de er forpligtet til. Samtidig udsættes danske online forretninger for unfair konkurrence, når butikkerne i udlandet ved at undlade at betale moms kan sælge varen billigere.
»Det er bekymrende, at der fortsat er et stort hul i statskassen. Det svækker danske virksomheders konkurrenceevne, og problemet vil kun vokse, fordi nethandel i udlandet stiger kraftigt,« siger Marie Louise Thorstensen, politisk konsulent i Dansk Erhverv.
Det er bekymrende, at der fortsat er et stort hul i statskassen. Det svækker danske virksomheders konkurrenceevne.Marie Louise Thorstensen, politisk konsulent i Dansk Erhverv.
Ifølge beregninger fra organisationen handlede danskerne på nettet for 80 mia. kr. sidste år. En fjerdedel af handlen, 20 mia. kr., sker uden for Danmarks grænser.
Dermed burde statskassen indkassere op mod 1,7 mia. kr. i moms, men skat indkasserede i 2014 imidlertid kun 763 mio. kr. i moms. Kun udenlandske butikker med et salg til danske kunder på mere end 280.000 kr. skal afregne moms til Danmark. Dansk Erhverv vurderer derfor, at statskassen som minimum går glip af 500-700 mio. kr.
»Hvis der ikke gøres en større indsats for at opkræve moms, så vil hullet blive større. Nethandel i udlandet ventes at stige de kommende år,« siger Marie Louise Thorstensen.
Foreningen for Dansk Internet Handel, FDIH, mener ligesom Dansk Erhverv, at statskassen går glip af et trecifret millionbeløb. FDIG peger på, at flere handler uden for EU, og det kræver en ekstra kontrolindsats.
I 2014 hentede Skat 86 mio. kr. i momsprovenu fra online forretninger uden for EU.
»Vores medlemmer oplever ofte, at varerne sælges for billigt i udenlandske netbutikker. I nogle tilfælde skyldes det, at butikkerne ikke afregner moms, og så kan de tilbyde varen til en lavere pris,« siger Henrik Theil, kommunikationschef i FDIH.
Skat har de seneste år skærpet indsatsen, og momsopkrævningen er blevet tredoblet på tre år.
»Skat har gjort en stor indsats, og de bliver dygtigere og dygtigere. Men ofte er der tale om et detektivarbejde, og de kan ikke lukke alle huller,” siger Henrik Theil.
Skat har gjort en stor indsats, og de bliver dygtigere og dygtigere. Men ofte er der tale om et detektivarbejde, og de kan ikke lukke alle huller.Henrik Theil, kommunikationschef i FDIH.
Skat oplyser, at man nøje følger nethandlen for at finde butikker, som ikke betaler moms til Danmark. Skat har en søgerobot, som afsøger udenlandske netsider med danske brugere. Man foretager prøvekøb for at se, om momsen afregnes, og medarbejderne er jævnligt på kontrolbesøg hos fragt- og postvirksomheder.
Ofte er det nødvendigt at samarbejde med udenlandske skatteadministrationer. Sidste år rettede Skat henvendelse til 34 udenlandske myndigheder i 34 tilfælde. Det har givet knap 19 mio. kr. ekstra i kassen.
Dansk Erhverv ønsker imidlertid, at Skat får endnu bedre værktøjer.
»Vi så eksempelvis gerne, at Skat havde adgang til at tjekke transaktioner med Visa Dankort. Det må Skat gerne i forbindelse med skattekontrol, men ikke ved kontrol af momsbetaling. Det ville give mulighed for at inddrive mere moms til glæde for danske virksomheder og borgere,« siger Marie Louise Thorstensen.
Denne artikel er en oplåst abonnementsartikel. Ønsker du fuld adgang til alle øvrige artikler i Finans’ abonnementsunivers, kan du helt uforpligtende få 40 dages gratis adgang ved at klikke her.

