Dantherms salg af teleforretning i uventet modvind
Dantherm fastholder forventningerne til 2015 om et driftsresultat (EBIT) på 5-10 mio. kr. under forudsætning af, at frasalget af Telecom gennemføres.
Nettoresultatet landede på minus 8,1 mio. kr. mod et resultat på minus 22,2 mio. kr. i samme periode sidste år.
Selskabet fastholder forventningerne til hele året, og dermed er resultatet i tråd med tidligere udmeldinger, men mest interessant er det formentlig, at selskabets salg af dets Telecom-division er løbet ind i problemer.
Dantherm skriver, at det mod forventning ikke er lykkedes køberen at gennemføre transaktionen, men at Dantherm fortsat forventer, at den vil glide igennem.
Dantherm skrev sidste forår, at man havde indgået en bindende aftale med moderselskabet til China Technologies Holdings Group Co. om salget.
Dantherm fik forlænget sine kreditter i begyndelsen af marts 2015, men skriver i regnskabet, at selskabets ledelse vil fortsætte med at se på muligheder for at styrke Dantherms kapitalbase.
Forventningerne til hele 2015 lyder på et driftsresultat (EBIT) på 5-10 mio. kr., men forventningerne er betinget af, at salget af Telecom gennemføres, fortæller Dantherm.
Tabel for Dantherms regnskab for første kvartal:
| Mio. kr. | 1. kvartal 2015 | 1. kvartal 2014 |
|---|---|---|
| Omsætning | 93,5 | 100,1 |
| EBIT | -6,1 | -18,3 |
| Resultat før skat | -8,1 | -22,2 |
| Nettoresultat | -8,1 | -22,2 |


