Ryanair vil have fat i grækernes kontanter
Mange græske kreditkort bliver afvist, og derfor har lavpris-flyselskabet Ryanair nu valgt at åbne op for kontantbetaling.
Når grækerne maksimalt må hæve 60 euro om dagen, kan det være svært at få betalinger for flybilletter i hus. Det har det omdiskuterede lavprisselskab Ryanair konstateret, og derfor har flyselskabet nu valgt at lade de græske kunder betale med kontanter i lufthavnen. Det skriver Reuters.
De lukkede banker og kapitalkontrollen, som blev indført efter weekendens nedbrud i forhandlingerne mellem Grækenland og EU, har betydet masser af afviste græske kreditkort, skriver det irske flyselskab i en meddelelse.
I samme meddelelse oplyser Ryanair, at det nu er muligt for rejselystne grækere at købe flybilletter kontant ved Ryanair-skranken i lufthavnen.
Ryanair flyver fra i alt 11 lufthavne i Grækenland.
Ryanair går dermed imod strømmen fra andre globale virksomheder. Indførelsen af kapitalkontrol har nemlig medført, at grækerne ikke længere kan købe iphones online fra Apple. Det samme gælder andre varer eller tjenester fra eksempelvis Google og Facebook.

