Brd. Klee får lavere resultat end i samme periode sidste år
Brd. Klee fik et resultat før skat for de tre første kvartaler af regnskabsåret 2014/2015 på 5,4 mio. kr. Det er 1,5 mio. kr. mindre end samme periode sidste år.
Det oplyser koncernen i en periodemeddelelse.
- Nedgangen skyldes overvejende højere omkostninger til personale og bygninger, da selskabet med henblik på at sikre selskabets drift og udviklingsmuligheder har erhvervet naboejendommen, skriver selskabet i meddelelsen.
Desuden skyldes det lavere resultat meromkostninger til nedskrivninger af varelager i forhold til sidste år.
Koncernenforventer for indeværende regnskabsår, som tidligere udmeldt, at årsresultat ender på et lavere niveau end for sidste regnskabsår.
Omsætning for perioden blev på 118,9 mio. kr., hvilket svarer til en stigning på 3,8 mio. kr. i forhold til samme periode sidste år.

