Fortsæt til indhold

TV3-ejer nedlægger op til 35 job i Danmark

Call center og back office-funktioner outcources i MTG Danmark. Målet er at skaffe mere luft til at investere i den digitale transformation.

Erhverv

Den danske gren af MTG Danmark skal skære 30-35 job. Omkostningerne er for høje i virksomheden, der tæller både tv-distributøren Viasat og familien af TV3-kanaler, og i alt har omkring 200 medarbejdere.

En række administrative og kunde-relaterede funktioner skal derfor outsources, siger adm. direktør for MTG Danmark, Kim Poder.

»Vi vil fortsat gerne være en ledende faktor og gøre mere af det, vi allerede gør: Nemlig at tilbyde dansk tv, film og serier og sport - distribueret på den ene eller den anden måde - men vi har et omkostningsniveau, der ikke tillader det,« siger han og fortsætter:

»Vi vil realisere en række besparelser, blandt andet ved en ny måde at organisere os på, der skal frigøre ressourcer til at levere underholdning,« siger han.

MTG Danmarks call center og back office, det vil sige en række af de administrative opgaver, der er knyttet til abonnementsstyring, skal lægges ud af huset.

De danske besparelser er en del af en global omstrukturering i den svenskejede MTG-koncern, der gerne vil spare 600 mio. svenske kroner om året. Hvor stor en besparelse der er tale om Danmark, vil Kim Poder ikke kommentere. Det er også for tidligt at udmelde detaljer om den nye struktur, siger han.

Ændringerne er resultatet af forsommerens omstrukturering, hvor MTG i Norden ændrede form fra enheder bundet op på produkter (f.eks. Viasat og TV3 i hver sin søjle) til en ny nationalt opdelt struktur, hvor de danske aktiviteter blev samlet under Kim Poder.

Målet er nu at skabe luft til investeringer i den digitale transformation, som MTG som sine konkurrenter må igennem.

Kabel-tv-operatører og alm. tv-broadcastere står i en vanskelig situation: Brugerne skifter store pakker ud med små, og kunderne bruger mere og mere tid på streaming-tjenester som Netflix.

»Helt overordnet har de gamle broadcastere en fantastisk udfordring i at afbalancere deres aktiviteter mellem de gamle og nye distributionsformer. De har stadig klart flest indtægter fra kabel-tv og reklamer, men de daler, og samtidig skal de bruge flere penge på at investere i digitale produkter og tiltag, der kan sikre indtægter i fremtiden,« siger Claus Bülow Christensen, digital medieanalytiker ved Zibra Digital Media Group.

MTG's digitale produkt, streamingtjenesten Viaplay, ligger ikke under den danske forretning, men er ledet centralt fra Sverige. Omstruktureringen betyder ikke et opgør med den linje, siger Kim Poder.

»Det er helt klart ambitionen, at vi skal blive dygtigere lokalt til at supportere Viaplay. Men organisatorisk kommer der ikke nogen forandringer. Det giver mening, at produktet er ledet som det er, fordi det er så uniformt (på tværs af landegrænser, red.) og udviklingstungt, som det er,« siger han.

Frit-valg-ordninger har været på dagsordenen hele sommeren. Stofa har meldt en ny ordning ud, og politikerne opfordrer Yousee til at gøre det samme. Forbereder i jer på et omsætningsfald i den sammenhæng?

»Nej. Det her har ikke spor med frit-valg at gøre. Vi har en tro på, at man vil se produkterne på den ene eller den anden måde. Vi er dygtige til det, vi laver, og vi tror på, at vi kan sælge det både i løsvægt og i pakker,« siger Kim Poder.

Kim Poder giver endnu ikke give konkrete detaljer om den nye organisation. Men han fortæller, at Lars Mossing, der indtil nu har siddet i selskabets salgsledelse, og salgsdirektør Kenneth Krabbe, vil få »centrale roller«.

Artiklens emner
MTG-Viacom
Kim Poder