Monsanto faldt efter bud på Syngenta
Den amerikanske koncern Monsanto nægter trods flere afvisninger at opgive sit ønske om at købe den schweiziske rival Syngenta, der er store inden for salg af såsæd og pesticider.
Monsanto vil ifølge Bloomberg News hæve sit bud til 470 schweizerfranc per aktie. Det er et stykke højere end det hidtidige bud, der lød på 449 schweizerfranc per aktie.
Investorerne på Wall Street tog ikke godt mod ønsket fra Monsanto, der faldt med 4,02 pct. til 93,55 dollar mandag aften.
På den anden side ligger aktierne i Syngenta ifølge Bloomberg 7,4 pct. højere i formarkedet. Aktierne faldt dog 2,8 pct. til 357,60 schweizerfranc mandag.
Syngenta s administrerende direktør, Mike Mack, har tidligere kategorisk afvist frierierne fra Monsanto, der lagde sit første bud på Syngenta tilbage i april.
Ritzau Finans