Fortsæt til indhold

Danskere er bange for iværksætterlivet

Iværksætterklimaet har ry for at være et af verdens bedste - alligevel tør danskerne ikke tage springet.

Erhverv

Det skorter ikke på muligheder for at springe ud som selvstændig i Danmark, men lysten til at tage springet blandt danskerne lader en del tilbage at ønske.

Erhvervsorganisationen DI har kigget på sammenhængen mellem mulighederne for at blive iværksætter og lysten til selv at løbe risikoen. Her fremgår det, at danskerne ser gode muligheder for at blive iværksætter i deres lokalområde, men til gengæld tvivler de fleste på, at de selv vil kunne klare det.

»Det er ikke manglen på muligheder, der er den begrænsende faktor, men troen på, at vi selv kan drive en virksomhed og få noget ud af det, som er bedre, end det vi kan få ved et 8-16-job,« siger konsulent Alexander Ulrich fra DI.

Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab, er enig i, at Danmark har nogle af de bedste rammevilkår. Det viser udfaldet i adskillige undersøgelser, men man halter bagud på, at iværksætteri bogstaveligt talt ikke kommer ind med modermælken.

»Den mest afgørende faktor er faktisk, om dine forældre er iværksættere - og det er svært at lave om på. Vi vil gerne se en større grad af iværksætterkultur, og det skal komme igennem uddannelse. Selv om vi er kommet et stykke vej, er der stadig noget, før det bliver et naturligt karrierevalg,« siger han.

Hos Erhvervsstyrelsen genkender vicedirektør Anders Hoffmann konklusionen med, at de danske iværksætterrammer er fine, mens det kniber mere med risikoviljen. Det er dog ikke bare negativt.

»Danskerne er også rigtig glade for deres arbejde og for deres chefer, så de er ikke presset ud af dårlige chefer, som man hører om andre steder,« siger han, mens Christian Walther Øyrabø, direktør i Dansk Iværksætterforening, peger på, at det svære i det danske liv som iværksætter ikke er at blive iværksætter, men at vedblive med at være det:

»I bund og grund er det ikke svært at blive iværksætter i Danmark. Hvis man vil have et cvr-nummer, har man det i morgen. Det svære i Danmark er at få fodfæste. Det ved folk godt, og derfor er de tilbageholdende.«

Artiklens emner
DI