Yousee henter 3.000 mobilkunder om måneden
Kabel-tv-selskabet Yousee sælger hver måned mere end 3.000 mobilabonnementer til eksisterende tv- og internetkunder og sikrer TDC-ledelsens nattesøvn.
Yousee Mobil blev til efter TDC's køb af Onfone i 2011, og har fokuseret på kunder, der har samlet tv, internet og mobil hos en enkelt leverandør. Det skriver Berlingske Business.
- Siden sidste år er Yousee Mobil vokset med næsten 50.000 kunder. Vi får 3.000-4.000 nye mobilkunder ind hver måned, og de seneste seks måneder har vi ikke tabt mobilkunder til nogen som helst andre, hverken internt i TDC eller til vore konkurrenter, fastslår René Brøchner, administrerende direktør hos Yousee.
Ifølge direktøren har Yousee de seneste 18 måneder været det hurtigst voksende mobilselskab herhjemme, og omkring 90 pct. af salget sker til kunder, der i forvejen har en tv-løsning - og med 1,1 mio. tv-kunder er der rigeligt at tage af.
Da kunderne har samlet løsningerne hos Yousee, er resultatet også et højere gennemsnitsforbrug per kunde. Hvor en privatkunde månedligt bruger 114-116 kr. hos TDC, er det tal hos Yousee steget 20 kr. hver måned siden januar.
- Yousee er en meget, meget vigtig brik i at bremse tilbagegangen i TDC og fastholde omsætning og indtjening. Jo mere success Yousee har med at krydssælge produkter, jo bedre er det for TDC, og jo mere roligt kan ledelsen sove om natten i forventning om, at kunderne også er der næste morgen, siger Sydbanks senioranalytiker Morten Imsgard til Berlingske.
