Fortsæt til indhold

Jaguar ramt på pungen af eksplosioner i kinesisk havn

Luksusbilmærket Jaguar Land Rover kan mærke følgerne af augusts voldsomme eksplosioner i den kinesiske havneby Tianjin.

Erhverv
Ritzau Finans

Det skriver Financial Times.

Jaguar havde omkring 5.800 køretøjer på lager i havnen, da eksplosionerne, der kostede over 100 mennesker livet, fandt sted. Tianjin er en væsentlig port ind til det kinesiske marked for bilproducenten.

Bilproducenten er samtidig blevet ramt af den seneste tids afmatning i Kina, og salget i verdens næststørste økonomi er faldet med 32 pct. i årets andet kvartal.

- Det kan meget vel tage noget tid, før selskabet har et overblik over, hvor meget forsikringer og andre inddrivelser kommer til at dække. Under omstændighederne vil der sandsynligvis være en engangsudgift i andet kvartal af 2016, før der kommer potentielle inddrivelser i efterfølgende kvartaler, skriver Jaguar i en meddelelse.

Aktien i indiske Tata Motors, der ejer Jaguar Land Rover, falder onsdag med 2,4 pct. til 352,30 rupee.

Artiklens emner
Jaguar