Erhverv

Flemming Østergaard forstår ikke nyt erstatningskrav

Parkens tidligere bestyrelsesformand mener ikke, at Clipper Group har noget at komme efter.

Artiklens øverste billede

Det kommer bag på Parken Sport & Entertainments tidligere bestyrelsesformand Flemming Østergaard, at shippingfirmaet Clipper Group nu kræver 83 millioner kroner i erstatning.

Østergaard vendte tirsdag hjem fra USA til nyheden om, at Clipper Group i forlængelse af sagen om kursmanipulation med Parken-aktien mener at have handlet aktier på et forkert grundlag.

Flemming Østergaard og den tidligere Parken-direktør Jørgen Glistrup blev i sagen idømt henholdsvis fire og seks måneders fængsel for kursmanipulation under særligt skærpende omstændigheder.

I en pressemeddelelse lader erhvervsmanden imidlertid forstå, at det efter hans mening ikke berettiger Clipper Group til en erstatning.

- Der er adskillige ting, der undrer over det pågældende krav, ikke mindst, at Københavns Byret jo netop har frikendt mig og de øvrige anklagede for netop de punkter, som Clippers advokat henviser til, skriver Flemming Østergaard.

Han henviser formentlig til, at han og Glistrup var anklaget for flere tilfælde af kursmanipulation, men kun blev dømt for at have medvirket til ulovlig kurspåvirkning i perioden fra 13. august til 24. oktober 2008.

Derimod blev de frikendt for at have foretaget sig noget ulovligt i perioden fra 12. november 2007 til 1. august 2008.

Det var i sidstnævnte periode, at Clipper Group købte Parken-aktier, nemlig i januar 2008 og maj 2008.

Flemming Østergaard skriver i pressemeddelelsen, at han ikke har yderligere kommentarer i sagen, men henviser i stedet til sin advokat, Sysette Vinding Kruse.

Clipper Group har både stilet erstatningskravet til Parken Sport & Entertainment og til selskabets daværende ledelse.

Parken skriver i en fondsbørsmeddelelse, at man har tænkt sig at sende erstatningskravet videre til Østergaard og Glistrup, hvis retten finder selskabet skyldig.

Ritzau

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.