Novo og PKA skyder millioner i biotekselskab
Biotekselskabet Symphogen har rejst en halv mia. kr. fra bl.a. Novo A/S og pensionsfonden PKA.
Biotekselskabet Symphogen kan gå videre med studier af deres kræftmedicin, efter at en række eksisterende investorer har skudt yderligere ca. 500 mio. kr. i selskabet.
»Det betyder, at vi kan gennemføre nogle meget vigtige studier for de tre produkter, som vi har i pipelinen,« siger stifter og direktør Kirsten Drejer.
Hun glæder sig især over, at kræftmidlet Sym004 kan komme igennem den sidste del af den midterste fase af test i behandling mod kræft i tyktarmen.
»Fase 2b er helt afgørende, og vi har nu rejst penge, som sikrer, at vi kan komme til vejs ende med det studie. Står man med nogle gode fase 2b-resultater, har man mulighed for at komme på markedet meget hurtigere,« siger Kirsten Drejer.
Hvis alle studier går godt, kan Sym004 komme på markedet i 2019.
»Men så er det også gået hurtigt. Det er lidt som at kigge i en krystalkugle,« siger Kirsten Drejer.
De 500 mio. kr. giver også Symphogen muligheder for at forsætte test med de to andre kræftmidler, Sym013 og Sym015, i de mere indledende studier.
Udover Novo A/S og PKA står pensionsfonden Danica Pension, den amerikanske venturefond Essex Woodlands og den danske biotekinvestor Sunstone Capital også bag investeringen. De 500 mio. kr. gives i form af et lån, der kan konverteres til aktier.
Novo A/S har været investor i Symphogen siden 2001, og fonden har været med til at påvirke Symphogen til at fokusere på kræftmedicin.
»Med selskabets fokuserede indsats på kræft, tror vi meget på, at de kan levere kræftmidler, som kan hjælpe patienter, der netop mangler medicin imod de kræftformer,« siger Aleks Engel, asset director i Novo A/S og medlem af bestyrelsen i Symphogen.

