Dansk Folkepartis løfte om et grønt afgiftsloft sejler
Sidste år aftalte SR-regeringen og DF et loft over private elkunders betaling til den grønne omstilling. Men afgiftsloftet håndhæves ikke, lyder kritikken fra Parcelhusejernes Landsforening.
Husholdninger skal maksimalt betale 1,8 mia. kr. i grøn elafgift. Det slog DF fast, da partiet i juli sidste år indgik en aftale med den daværende SR-regering om at reducere erhvervslivets PSO-regning frem mod 2020.
PSO-loftet på 1,8 mia. kr. var DF’s udbytte af aftalen. Alligevel betalte private elkunder sidste år 2,2 mia. kr. i grøn elafgift, mens regningen i 2015 styrer mod godt 2,3 mia. kr. udløst af især stigende støtte til vindstrøm.
»Det her er ganske urimeligt. Vi forventer selvfølgelig, at forbrugerne bliver kompenseret for den merregning,« siger Allan Malskær, formand i Parcelhusejernes Landsforening.
Ifølge aftalen skal kompensationen ske ved, at den grønne check hæves krone til krone. Men det er ikke sket. Derfor peger pilen på DF, lyder det fra den liberale tænketank Cepos.
»Dansk Folkeparti skylder at gøre noget for forbrugerne,« siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i Cepos.
Klima- og energiordfører Mikkel Dencker (DF) afviser, at man løber fra sidste års løfte om et loft over PSO-regningen. I stedet giver han den tidligere SR-regering skylden.
»Jeg undrer mig over, at aftalen ikke er blevet implementeret,« siger Mikkel Dencker.
Den tidligere klima- og energiminister Rasmus Helveg Petersen (R) forklarer, at han ikke erindrer aftalen i detaljer. Men uanset hvad er det Venstre-regeringens ansvar at følge op på aftalen, lyder meldingen.
»Det er Venstre, der er den store skurk i det her,« siger Rasmus Helveg Petersen.
Aftale om PSO-kompensationsordning
Mikkel Dencker fastslår, at udgangspunktet for DF er, at aftalen om PSO-loftet - ny regering eller ej - fortsat gælder.
»Derfor vil jeg tage sagen op med klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V),« siger Mikkel Dencker.
Det her er ganske urimeligt. Vi forventer selvfølgelig, at forbrugerne bliver kompenseret for den merregning.
Forelagt sagen om den forsvundne PSO-rabat til husholdningerne henviser klima- og energiministeren til, at Energistyrelsen ikke mener, at det aftalte PSO-loft på 1,8 mia. kr. er brudt.
Det er Energinet.dk, som håndterer opkrævningen af PSO-afgifter. Ifølge den seneste prognose ventes private husholdningers PSO-betaling at sætte ny rekord i 2016 med mere end 2,4 mia. kr.