Fortsæt til indhold

Minister: Bekymrende fald i olieindtægterne

Indtægterne fra Nordsøolien er på et år faldet med 15 pct.

Faldende oliepris og lavere produktion gør ondt på statens indtægter fra oliebeskatningen.
Erhverv

Indtægterne fra olie- og gas fra Nordsøen bidrog i 2014 blot med 18,8 mia. kr. til den danske statskasse.

Det er et fald på 15 pct. i forhold til året før, og da tendensen ventes at fortsætte de kommende år, er udviklingen bekymrende, lyder det fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V).

De svigtende indtægter skyldes både en lavere oliepris, men også en lavere produktion. Det viser Energistyrelsens nye prognose for den danske olie- og gasproduktion.

Læs "Økonomien i Nordsøen"

Lars Chr. Lilleholt påpeger, at indtægterne fra Nordsøen har en afgørende rolle for Danmarks økonomi.

»Siden begyndelsen af 1960'erne har Nordsøen bidraget med over 400 mia. kr. til statskassen, hvilken har været afgørende for opbygningen af dels vores velfærdssamfund og dels styrken i statens finanser,« siger Lars Chr. Lilleholt.

»Begge dele vil fortsat være afhængig af olie- og gasindtægterne, og derfor er det bekymrende, at indtægterne er faldende,« tilføjer ministeren.

Han har fra den tidligere regering arvet opgaven med at få udarbejdet en ny strategi for udnyttelsen af olie- og gasressourcerne i Nordsøen. Strategien skulle være lige på trapperne, og derefter skal regeringen tage stilling til, hvordan anbefalingerne kan udmøntes.

Energistyrelsen vurderer i prognosen, at de faldende indtægter fra olieskatten måske vil fortsætte frem til 2019, hvis olieprisen bliver på det nuværende lave niveau. Aktuelt handles en tønde nordsøbaseret Brent-olie i dag til cirka 49 dollars. Den gennemsnitlige oliepris i 2014 var 99 dollars per tønde.

Følg olieprisen hos Bloomberg

Faldet i indtægterne vil forstærkes, hvis olieproduktionen fortsat falder.

Lars Chr. Lilleholt sætter dog sin lid til, at der bliver gjort nye fund i den danske del af Nordsøen.

»Selv om olie- og gasproduktionen er faldet de seneste 10 år, er der også stadig et betydeligt potentiale til at øge indvindingen. Derfor vil vi også være i tæt kontakt med olie- og gasbranchen om en strategi, der kan skabe aktivitet, arbejdspladser og fastholde indtægterne,« siger ministeren.­

Artiklens emner
Energistyrelsen
Lars Christian Lilleholt