Erhverv

Top 10: Disse fodboldklubber har de største pengemaskiner

Der er stor forskel på top og bund, når klubbernes evne til at generere indtægter gøres op.

Artiklens øverste billede
Real Madrid og Barcelona dominerer toppen af statistikken.

I fodboldens verden er det de to spanske klubber Real Madrid og Barcelona, der stikker af i toppen, når det handler om at lave penge. Det skriver Bloomberg på baggrund af en rapport udarbejdet af Deloitte.

Deloitte har analyseret klubbernes indtægter ud fra informationer om blandt andet tv-aftaler, billetsalg, salg af merchandise og en række andre parametre.

Ifølge rapporten har de 20 største fodboldhold, målt på indtjening, tjent 6,6 mia. euro (ca. 49,3 mia. kr.) i sæsonen 2014-2015, hvilket er en stigning på otte pct. i forhold til den foregående sæson.

Til sammenligning er de 20 største klubbers indtjening sammenlagt større end Monacos bruttonationalprodukt, skriver Bloomberg.

Kategorien ”Andet” repræsenterer: Sponsoraftaler, merchandise, stadionrundvisninger og andre kommercielle tiltag. Kilde: Deloitte.

Real Madrid alene tjente i sæsonen 2014-2015 557 mio. euro (ca. 4,3 mia. kr.), hvilket blandt andet skyldes den spanske klubs vækst i sponsoraftaler, som trækkes op af sponsorater fra Adidas, Emirates og Abu Dhabi’s International Petroleum Investment Co.

Mens klubbens indtægter fra tv-aftaler og billetsalg ikke er vækstet i samme raketfart i de seneste år.

Ser man på den samlede top 30-liste stikker fodboldklubberne fra den engelske liga, Barclays Premier League, af i toppen med 17 klubber i top 30, mens Italien indtager andenpladsen med fem hold. Tyskland og Spanien deler tredjepladsen med tre hold i top 30-listen.

Alene de engelske klubber i top 30 har tilsammen genereret over 2 mia. euro, eller hvad der svarer til ca. 14,9 mia. kr. alene i indtægter fra tv-aftaler.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.