Fortsæt til indhold

»Jeg har altså kun vidst, hvem brandstifteren var, i fem år«

Mordbrand: Hvorfor gik der 26 år, inden den tidligere skibsinspektør stod frem og sagde, at kun to kunne stå bag den brand, der dræbte 159 mennesker? Flemming Thue Jensen forklarer i et interview, hvorfor der gik så lang tid.

Hjemme i Frederikshavn har Flemming Thue Jensen stadig svært ved at tale om katastrofen og ofrene på ”Scandinavian Star”. De mange traumer efter branden er en del af forklaringen på, at han ventede 26 år med at stå frem. Foto: Gregers Tycho
Erhverv
Simone Buur Skyum | Lars From

Vi er kun lige trådt ind ad døren hos Flemming Thue Jensen i villaen lidt uden for Frederikshavn, da den tidligere skibsinspektør i Søfartsstyrelsen udbryder:

»Det er vigtigt for mig at understrege: Jeg har altså kun vidst, hvem brandstifteren var, i fem år.«

Flemming Thue Jensen har fået flere dødstrusler og hadefulde beskeder, efter at han for to uger…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Scandinavian Star