Fortsæt til indhold

Milliardær har opgivet at drikke sig gennem sin vinkælder

Derfor vil William Koch nu sælge 20.000 flasker vin gennem auktionshuset Sotheby.

Erhverv
Aktiefokus

Den amerikanske milliardær William Koch, der er bror til Charles og David Koch, vil til maj sætte 20.000 flasker vin til salg på en auktion hos Sotheby.

Flaskerne udgør cirka halvdelen af hans nuværende vinkælder på 43.000 flasker. Det skriver Bloomberg News, som med henvisning til auktionshusets chef for vine, Connor Kriegel, fremhæver, at den 75-årige William Koch var kommet til den konklusion, at det ikke var muligt at komme igennem hele vinkælderen.

Koch har bygget sin samling op over 40 år, og de 20.000 flasker er brudt op i 2.700 partier med en samlet vurdering på 10,5-15,0 mio. dollarssvarende til 69-98 mio. kr.

Blandt de mere eftertragtede partier er 120 Chateau Latour herunder blandt andet seks magnumflasker i årgang 1961, der vurderes til 42.000-60.000 dollars og 10 flasker Mouton Rothschild årgang 1945, som ventes at kunne opnå et hammerslag på 80.000-100.000 dollars. 1945 er ifølge Sothebys vinchef en af de mest legendariske årgange, idet det er krigstidsårgangen og en af de største vine nogensinde.

William Koch, som med en formue på 2 mia. dollars er nummer 959 på Forbes liste over verdens rigeste, er ud af den kendte Koch-familie, hvor de to brødre Charles og David Koch, er de mest kendte. Blandt andet på grund af den samlede formue for de to brødre, som vurderes til at være på cirka 100 mia. dollars eller knap 700 mia. kr.

De to brødre står i spidsen for det privatejede konglomerat Koch Industries, som er USA's næststørste privatejede selskab målt på en omsætning på cirka 115 mia. dollars.