B&O sælger ud
Elektronikkoncernen B&O frasælger sit teknologiselskab Icepower. Fortsat usikkerhed om kinesisk rigmand.
Den danske elektronikkoncern Bang & Olufsen er lykkes med at frasælge sit datterselskab Icepower, der udvikler teknologi til lydforstærkere.
Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse, som B&O har udsendt i forbindelse med aflæggelsen af sit regnskab for det forskudte tredje kvartal.
»Salgsprisen på gældfri basis, der tilgår Bang & Olufsen, er 32 mio. kr., og den frie cash flow-effekt forventes at være 23 mio. kr.,« skriver B&O i meddelelsen.
Der er tale om et frasalg af aktierne i Icepower i en såkaldt »management buyout,« som er blevet støttet af Industri Udvikling. Icepower skal fortsat levere lydsystemer til forbrugere og professionelle, herunder B&O.
»Ledelsen i Icepower og Industri Udvikling sigter mod at videreudvikle Icepower og konsolidere selskabets førerposition på markedet for lydsystemer,« fremgår det af fondsbørsmeddelelsen.
Som en del af handlen er B&O berettiget til en potentiel earn-out betaling, der afhænger af Icepowers fremtidige udvikling. Frasalget har ingen betydning for B&O's finansielle forventninger til 2015/16, lyder det.
Kvartalsregnskabet fra B&O var ventet med spænding, da investorerne havde håbet på at høre nyt om den kinesiske rigmand Qi Jianhong, der har meddelt, at han er interesseret i at overtage B&O. Investorerne blev imidlertid skuffede.
Af regnskabet fremgår det, at det danske elektronikklenodie fortsat er i dialog med Qi Jianhongs kinesiske selskab, Sparkle Roll, omkring et muligt salg, men at der intet nyt er at fortælle.
»Dialogen fører måske eller måske ikke til et bud på hele eller dele af aktiekapitalen i Bang & Olufsen. For nuværende forbliver der usikkerhed om udfaldet af dialogen,« skriver B&O i sit regnskab.
Til gengæld kan investorerne glæde sig over, at B&O opjusterer sine forventninger til salgsvæksten i hele regnskabsåret 2015/16. Selskabet forventer nu en vækst i omsætningen på 12-15 pct. sammenlignet med forrige regnskabsår mod tidligere 8-12 pct.
Begrundelsen for opjusteringen er, at omsætningen i B&O Play, der er B&O's nye satsning med bærbare højttalere og hovedtelefoner, er højere end ventet.
Forventningerne til driftsresultatet, EBIT, nedjusteres derimod. Tidligere lød meldingen fra B&O, at det ville lande »omkring break-even.« Nu hedder det »lidt under break-even.«
B&O's omsætning i det forskudte tredje kvartal var på 703 mio. kr. mod 649 mio. kr. i samme periode året før. Driftsresultatet viste et beskedent plus på 5 mio. kr.
Tabel for Bang & Olufsens tredje kvartal af 2015/16:
| Mio. kr. | 3. kvartal 2015/16 | 3. kvartal 2014/15 |
|---|---|---|
| Nettoomsætning | 703 | 649 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 5 | -70 |
| EBIT eksklusive udgifter til Automotive | 22 | -53 |
| Resultat før skat | -15 | -55 |
| Nettoresultat | -1 | 17 |

