Fonas dødskamp tvinger Dansk Erhverv til at skifte formand
Michael Kjær har de seneste seks år stået i spidsen for Dansk Erhvervs bestyrelse, men Fonas topchef lever ikke længere op til vedtægterne, fordi elektronikkæden er ved at løbe tør for strøm.
Fonas dødskamp betyder ikke blot, at topchefen Michael Kjær må vinke farvel til snesevis af butikker i sit forsøg på at redde familieforetagendet.
Han må også vinke farvel til den prestigefulde post som bestyrelsesformand for Dansk Erhverv, hvor han har siddet for bordenden siden 2010 og haft en vægtig stemme i erhvervslivet som sådan.
Finans kan nu afsløre, at Dansk Erhverv agter at udskifte formanden på sin generalforsamling den 19. maj, selv om Fona fortsat er i gang med sin rekonstruktion oven på en stribe millionunderskud og altså stadig kan få tilført en masse midler udefra.
»Michael Kjær stopper som formand for Dansk Erhverv,« lyder det fra organisationens kommunikationsdirektør, Morten Bjørn Hansen, som understreger, at det internt i huset er en udramatisk begivenhed.
Hvem der i spil som ny formand, kan eller vil Dansk Erhverv ikke offentliggøre endnu, og Michael Kjær er lige så fåmælt. Han ønsker ikke at kommentere beslutningen, der tager afsæt i de uformelle vedvægter om, hvad der skal til for at være valgbar til bestyrelsen.
Personerne om det runde bord skal alle være topledere, formænd eller ejere af en virksomhed af en vis størrelse, fordi mandatfordelingen i Dansk Erhvervs demokratiske afstemninger er baseret på lønsummen.
Storebroren DI er ked af at høre om formandens exit.
»Michael Kjær har været en dygtig og engageret formand for Dansk Erhverv. Jeg har oplevet ham som et imødekommende og venligt menneske, som vi fra DI’s side har haft et godt samarbejde med,« siger adm. direktør Karsten Dybvad.

