Erhverv

Presset ejer har sat Jensen's Bøfhus til salg

Jensen's Bøfhus mangler penge. Stifter Palle Skov Jensen er på udkig efter en medejer, skriver Børsen.

Artiklens øverste billede
Der er brug for flere penge, hvis fremtidsplanerne for Jensens' Bøfhus skal føres ud i livet, erkender ejeren og banken.

Ejeren af Jensen's Bøfhus-kæden, Palle Skov Jensen, er på udkig efter en medejer til sit bøfimperium.

Det skriver Børsen.

- Vi vil gerne vokse og åbne nye butikker i et højere tempo, og de planer koster en del penge. Derfor er vi ude at se på, hvordan vi kan skaffe kapital, og vi kigger efter en partner, siger Palle Skov Jensen, der både er ejer og direktør i selskabet, til avisen.

Palle Skov Jensen forestiller sig, at det ville være ideelt for en kapitalfond at købe sig ind. Han håber blandt andet, at en medejer kan betyde, at antallet af restauranter kan fordobles fra de nuværende 46.

Selskabet bag bøfkæden, Jensen's Food Group, har en gæld til storbanken SEB på 228 millioner kroner, og koncernen har ifølge det seneste regnskab afgivet en selvskyldnerkaution over for storbanken, skriver Børsen.

- De har i hvert fald sagt, at hvis det er de her planer, vi gerne vil forfølge, og hvis der skal mere turbo på, så ser de gerne, at der kommer en partner ind. Og jeg har heller ikke lyst til at stifte mere gæld, siger Palle Skov Jensen til avisen.

Han tilføjer, at han håber - og regner med - at han kan fortsætte som direktør, hvis eller når der kommer en medejer.

- Det tror jeg, at en ny partner vil kræve. Jeg har jo en masse viden om selskabet, og jeg har bestemt stadig motivationen, siger han.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.