Købmandskoncern er tilfreds med underskud på 198 mio. kr.
Dagrofa-koncernen, som står bag kæderne Meny, Kiwi og og Spar, har fået bedre styr på driften og holder omsætningen.
Trods et nyt trecifret millionunderskud på bundlinjen er ledelsen i købmandskoncernen Dagrofa komfortabel med udviklingen i 2015. Underskuddet er nemlig markant lavere end året før, og samtidig er omsætningen stabiliseret.
Dagrofga, der bl.a. står bag Meny-supermarkeder og discountkæden Kiwi, udsender først årsrapport i maj. Koncernen har dog mandag formiddag offentliggjort en række nøgletal for det forgangne år.
De viser en omsætning på niveau med året før, og resultatet før afskrivninger samt skat blev på 250 mio. kr. mod 117 mio. kr. i 2014. Ifølge koncernchef Per Thau er det et udtryk for »optimeringer i alle koncernens forretningsområder«.
Det primære resultat for 2015 viser et underskud på 189 mio. kr. mod -285 året før. Trods det er Per Thau tilfreds med årsresultatet i koncernen, som fortsat er igang med at folde en ny strategi ud. Koncernchefen udtaler om resultatet:
»Vi har lagt en vækstplan, og den plan følger vi. Alle nøgletal peger frem, samtidig med at vi leverer et bedre resultat end budgetteret. Derfor ser jeg optimistisk på udviklingen i koncernen de kommende år.«
Den danske købmandskoncern Dagrofa blev i efteråret 2014 overtaget af NorgesGruppen og KFI. Og siden har der været arbejdet med at ruste selskabet til den hårde konkurrence på det danske marked for dagligvarer, hvor Dansk Supermarked og Coop Danmark dominerer med deres kæder. Samtidig har de seks discountaktører samlet vundet en markedandel på 40 pct.
Dagrofa etablerede i foråret 2015 supermarkedskæden Meny ved at nedlægge EuroSpar og SuperBest. Meny har nu 118 supermarkeder rundt om i landet. Og samtidig satser Dagrofa især på discountkæden Kiwi, som har 96 butikker efter tilpasninger tidligere i år.
»Vi nåede i 2015 en højere vækst og indtjening end budgetteret. For første gang i mange år, er det lykkedes at fastholde sidste års omsætning,« siger Per Thau, koncernchef i Dagrofa.
Dagrofas plan er at ekspandere med en række nye butikker i både Meny og Kiwi de kommende år. Forventningen til 2016 dog en fortsat hård konkurrence på dagligvaremarkedet - og især vækst i discountsektoren. Samlet set forudsiger Dagrofas ledelse derfor en koncernomsætning i 2016 på niveau med i fjor - og en højere driftsindtjening.
Nøgletal :
Dagrofa-koncernen | 2015 | 2014 |
Omsætning | 19.609 | 19.628 |
Primær driftsindtjening | -189 | -285 |
Resultat før skat | -198 | -272 |