Fortsæt til indhold

Danmark er netflixed: Streamingsalget runder 1 milliard

Danskernes brug af streamingtjenester som Netflix, TV 2 Play og HBO galopperer frem. På få år er abonnementsindtægterne vokset fra et spinkelt grundlag til over 1 mia. kr., anslår flere store aktører

Erhverv

Danskerne kaster sig over streamingtjenester som Netflix, Viaplay, TV 2 Play og HBO i et hæsblæsende tempo. Markedet for abonnementsbetalt streaming af tv, serier og film er på få år vokset til over 1 mia. kr., lyder vurderinger fra bl..a. TV 2 og MTG.

»Streamingmarkedet kan blive rigtig stort. Vores vurdering er, at det er over 1 mia. kr. i abonnementsindtægter allerede. Og det er vokset meget hurtigt fra et lavt niveau i 2011 - 2012,« siger Stig Møller Christensen, salgsdirektør i TV 2, der driver TV 2 Play, som ifølge TV 2 har over 250.000 kunder.

»Vi forventer, at markedet vil vokse ca. 30 pct. om året den kommende tid. Det er det, vi hører, når vi spørger professionelle research-firmaer og analysehuse, og hvad vi når frem til i egne estimater,« siger Stig Møller Christensen.

Mediekoncernen MTG, der ejer TV3-familien og tjenesten Viaplay, forventer også mere vækst.

»Intet tyder på, at man er ved at nå et mætningspunkt. Danskernes appetit på streaming er enorm, og man kan ikke se, at den falder,« siger Kim Poder, adm. direktør for den danske del af MTG, der ejer bl.a. TV 3-kanalerne og driver streamingtjenesten Viaplay.

Til sammenligning omsætter det traditionelle betalings tv-marked for omkring 8 mia. kr. om året og udvikler sig med lav vækst, melder TV 2.

Det svenske analyse- og konsulenthus Mediavisions analyse af streamingmarkedet er dog noget mere konservativ. Mediavision anslår, at markedet i år vil vokse 11 pct. til 815 mio. kr.

Netflix, der gik ind i Danmark i efteråret 2012, er den helt store motor. Tjenesten er, ifølge Gallup, til stede i hvert tredje danske hjem.

»Vi har set en stærk vækst hos TV 2 Play og HBO Nordic. De er dog stadig markant mindre end Netflix, der er klart dominerende i alle de nordiske lande og fortsætter med at vokse på antallet af abonnenter,« siger Marie Nilsson, adm. direktør i Mediavision.

Hun forventer, at danskernes streamingforbrug vil fortsætte:

»Der er stadig plads til vækst. De amerikanske tal er meget højere, og vi forventer, at de nordiske lande vil følge efter. Væksten vil blandt andet afhænge af, hvordan public service-udbyderne bevæger sig ind på det digitale. Men jeg vil ikke forvente andet end en fortsat vækst.«

Artiklens emner
Mediavision
TV 2