• Opdateret 24/05/2016 kl. 13:20
Erhverv

Blockbusters afløser får hård start: Milliontab og lukkede butikker

Direktøren for Blue City vil stadig være landsdækkende - og ud over landegrænserne.

Artiklens øverste billede
Søren Heilmann, adm. direktør i Blue City, vil gøre butikskæden landsdækkende.

Butikskæden Blue City, der for halvandet år siden afløste Blockbuster-butikker rundt om i landet, har fået en hård fødsel i Danmark.

I sit første regnskabsår kom Blue City kom ud med et underskud på 12,1 mio. kr., og hele selskabets egenkapital er tabt, viser årsregnskabet.

Desuden har adm. direktør Søren Heilmann måttet lukke 6 ud af Blue Citys 12 butikker.

»Vi åbnede for mange butikker fra dag ét. Det var i overkanten af, hvad det nye setup kunne klare. Derfor valgte vi at restrukturere virksomheden, hvilket kostede en hel del på både huslejeforpligtelser og personaleforpligtelser,« siger Søren Heilmann.

Han er tidligere direktør i Blockbuster Danmark, men valgte i begyndelsen af 2014 at sælge Blockbuster-brandet til TDC, der nu bruger det til digital filmudlejning på nettet.

Sammen med en gruppe investorer valgte Søren Heilmann at videreføre 12 af Blockbusters 46 danske butikker. Ambitionen var at skabe den første landsdækkende kæde for brugt forbrugerelektronik - uden at videreføre den gammeldags filmudlejning, som Blockbuster var kendt for.

Det sidste har Søren Heilmann sørget for. Filmudlejningen er faset ud, nu satser Blue City udelukkende på køb og salg af brugte elektronikvarer.

»Vi har eksperimenteret en del det første år. Der er betalt lærepenge på flere fronter. F.eks. er det meget begrænset, hvad vi tager ind af ældre elektronik - og hvad vi betaler for det. I begyndelsen var det nok til lidt for høje priser,« siger Søren Heilmann og fortæller, at Blue City har kørt med overskud siden fjerde kvartal i fjor og er i gang med at gendanne sin egenkapital.

Blue City holder til i 12 af Blockbuster-kædens tidligere butikker - bl.a. denne på Randersvej i Aarhus.

Blue City er ejet af selskabet Blue Company Holding, som investorbrødrene Karsten Frost Mathiesen og Morten Krøyer Mathiesen samt erhvervsmanden Jørgen Hansen, der i sin tid stiftede Nordic Transport Group A/S, står bag.

Investorerne bakker op om projektet, siger Søren Heilmann, der stadig vil gøre Blue City-kæden landsdækkende.

»Vi åbner et par butikker i København i år og skal også gerne ud i nogle af de større byer. Og vi vil meget gerne ud over landegrænserne – i første omgang Skandinavien,« siger han.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.