31-årig svensker er blevet styrtende rig på billige ure
Han solgte ure for mere end 1 mia. kr. sidste år, og dermed er svenskeren Filip Tysander blevet en meget velhavende mand med sit urmærke Daniel Wellington.
Han hedder slet ikke Daniel Wellington.
Navnet er i virkeligheden Filip Tysander, og på fem år er han blevet meget velhavende på salg af ure med navnet »Daniel Wellington«.
Ur-eventyret startede for den 31-årige iværksætter i et kælderlokale i Uppsala i Sverige, da han besluttede sig for at skabe et ur, der så eksklusivt ud – men som de fleste mennesker alligevel havde råd til at købe.
»Jeg opdagede, at der var plads i markedet til et smukt ur. Navnet lød bare rigtigt for et internationalt brand,« har Filip Tysander forklaret i et interview med svenske Veckans Affärer.
Han investerede selv omkring 160.000 kr. i projektet, der siden har vokset til sig en milliardforretning for svenskeren.
Virksomheden blev grundlagt i december 2011, og tallene fra 2011 og indtil udgangen af februar 2013 afslørede en omsætning på næsten 22 mio. kr., ifølge det svenske erhvervsmedie Dagens Industri. Siden er det kun gået fremad for urmageren, der sidste år havde en omsætning på over 1,1 mia. kr. og et overskud efter skat på 430 mio. kr.
Gennem de seneste år har Filip Tysander også åbnet kontorer i den kinesiske by Shenzhen og Hong Kong, og selskabet har i dag omkring 200 ansatte på kontorer i hele verden. På det svenske hovedkontor arbejder 91 mennesker i dag, skriver Dagens Industri.
»De sidste fem år har været en fantastisk rejse, og selvom vi er kommet langt på kort tid, er alle i selskabet overbeviste om, at dette kun er begyndelsen for Daniel Wellington,« siger Filip Tysanders pressemedarbejder Ola Melin til norske Dagens Næringsliv.
Urene koster mellem 1.200 – 1.800 kr., og det er lykkedes urvirksomheden at gøre sine modeller populære blandt andet via de sociale medier. Her har Daniel Wellington især brugt mediet Instagram til at udbrede kendskabet til urene, der er især er kendt for sine relativt store urskiver og stribede urremme.
Som eneejer, gennem aktieselskabet JFT Holding, har Filip Tysander opnået stor succes med urene – også økonomisk.
I december blev ur-iværksætteren dermed også ejer af Stockholms dyreste lejlighed, som han købte til en rekordsum på 83 mio. kr. Til sammenligning blev den største lejlighedshandel herhjemme indgået i 2008 til en pris på 24,65 mio. kr.
For de 83 mio. kr. har Filip Tysander fået sig en penthouse lejlighed på 418 kvadratmeter på toppen af Hotel Continental.
Tysander har da heller aldrig lagt skjult på, at pengene har været en stor motivationsfaktor for ham, mens interessen for ure mest handler om æstetik – ikke om teknik.
»For mig er ure tilbehør, som kan knyttes til ens tøjstil, ligesom med smykker. Måske især for mænd, for vi har jo ikke så mange andre accessories,« fortæller ur-direktøren til Dagens Næringsliv.



