- Opdateret 23/08/2016 kl. 12:19
Tidligere byggeriformand frikendt i kartelsag
Skou Gruppen og dens ejer Martin Skou Heidemann er blevet frikendt for kartelvirksomhed. Sagen kostede Heidemann posten som formand for Dansk Byggeri.
Den tidligere formand for Dansk Byggeri, Martin Skou Heidemann, og hans virksomhed, Skou Gruppen, er blevet frikendt i den store kartelsag om koordinerede tilbud på byggeopgaver i Storkøbenhavn.
Bagmandspolitiet havde tiltalt virksomheden og Heidemann for at have koordineret priser med to konkurrenter, N.H. Hansen & Søn og Tømrermester Jim Jensen A/S, i forbindelse med en byggesag hos en københavnsk andelsboligforening i 2008.
Oprindeligt forsøgte bagmandspolitiet at få sagen afsluttet med et bødeforlæg på 1 mio. kr., men Martin Skou Heidemann fastholdt rasende sin uskyld og nægtede at betale, og derefter havnede sagen i retten, som altså nu har givet ham medhold.
»Jeg havde selv regnet tilbuddet i den pågældende sag, så derfor var jeg aldrig i tvivl om, at der ikke var fugls føde på den. Det har retten bekræftet, og jeg er kolossalt lettet,« siger Martin Skou Heidemann.
Hos bagmandspolitiet oplyser anklager Niels Kjærsgaard, at man opfatter frifindelsen som »en teknisk frifindelse«, som ikke tager stilling til sagens egentlige substans. Skou Gruppen og Heidemann er således blevet frikendt på forældelse, fordi bagmandspolitiet ikke kunne dokumentere, at man havde sigtet virksomheden og Heidemann, inden sagen var forældet.
Da sagen er en bødesag, kræver det ifølge anklageren en tilladelse fra Procesbevillingsnævnet at anke dommen, og derfor vil bagmandspolitiet nu nærlæse dommen og vurdere, om der er særlige principper på spil, der kan begrunde en ansøgning til Procesbevillingsnævnet.
Den store kartelsag har kostet adskillige byggevirksomheder i Storkøbenhavn store bøder på op til 10 mio. kr. Sagen opstod, da myndighederne i 2010 ransagede en række virksomheder, og Julius Nielsen & Søn har samarbejdet med politiet under efterforskningen til gengæld for straffrihed.
Da det kom frem, at Martin Skou Heidemanns firma var sigtet, måtte han trække sig som formand for Dansk Byggeri.
Til gengæld glæder han sig over, at sagen ikke har haft konsekvenser for virksomheden.
»Vi har ikke mistet en eneste fast kunde. Tværtimod har vi fået flere. Sidste år gik vi frem på alle områder, og i år går det endnu bedre,« siger han.