Mælkeprisen stiger med raketfart
De danske mælkeproducenter sidder lige nu på en økonomisk raket, der stiger næsten lodret.
Mælkeprisen brager i vejret.
Arla har netop meddelt, at mælkeafregningen til landmændene fra næste uge hæves med yderligere 15 øre pr. liter. Dermed er afregningen på tre måneder hævet med i alt 39 øre pr. liter, hvilket forbedrer årsindtjeningen med 600.000 kr. på en dansk gennemsnitsbedrift.
Prisstigningerne vil formentlig redde en del af de mange kriseramte mælkeproducenter, som balancerer på kanten af den økonomiske afgrund efter flere års dyb krise. Fra foråret 2014 til sommeren 2016 faldt mælkepriserne som en sten og nåede i juni og juli et historisk lavpunkt. Siden er det imidlertid gået den modsatte vej med raketfart.
De voldsomme stigninger skyldes en eksplosiv cocktail af stigende efterspørgsel og faldende produktion.
»De seneste måneder har vi set en god, jævn efterspørgsel fra Kina og en række andre lande i Asien. Samtidig er produktionen af mælk i EU den seneste tid faldet ganske markant. Det ventes, at produktionen samlet set falder 1 mia. liter i tredje kvartal og 2 mia. liter i fjerde kvartal. Dette fald vil helt udligne den stigning, vi så i første halvår 2016. Det er kombinationen af stigende efterspørgsel og faldende priser, der driver de prisstigninger, vi nu ser i markederne,« fortæller Thomas Carstensen, direktør for råvarehandel hos Arla Foods.
Han tilføjer, at prisstigningerne forplanter sig gradvist fra de industrielle bulkprodukter til de billigste varer i detailhandlen og videre til mærkevarerne.
I tysk detailhandel er der den seneste tid set prisstigninger på helt op til 50 pct. på de billigste typer af mælk, der sælges som såkaldte private labels i detailkædernes egne varemærker.
»Generelt udvikler markederne sig positivt, men økonomien i en række olieeksporterende lande er dog fortsat hårdt ramt af de lave oliepriser, som svækker deres valutaindtjening og muligheder for at importere andre varer – herunder mejeriprodukter. Et land som Nigeria er aktuelt særdeles hårdt ramt,« siger Thomas Carstensen.
Chefanalytiker Troels Schmidt, Agrocura, vurderer, at udviklingen i markederne indikerer, at Arla vil kunne hæve mælkeafregningen til andelshaverne flere gange de kommende måneder.
»Således ser vi nu meget markante prisstigninger på smør, og det tyske råstofværdiindeks, som afspejler udviklingen i mælkens samlede værdi, er på et halvt år steget 50 pct. En yderligere stigning på 15 øre pr liter betyder, at presset på landmændene aftager noget. Det er dog stadig langt fra en gylden forretning at producere mælk, og flertallet af mælkeproducenterne vil forsat have drifts- og likviditetsunderskud,« siger Troels Schmidt.

