Derfor er Donald Trump en møgnyhed for Vestas
Vestas-aktien får klø oven på valget af Donald Trump som USA's nyeste præsident. Han hader vindmøller, men kan få svært ved at ødelægge markedet.
Vestas' topchef Anders Runevad sagde fredag, at udfaldet af det amerikanske præsidentvalg er stort set ligegyldig for Vestas på mellemlangt sigt, men det synes aktiemarkedet at være uenig i.
Aktien er onsdag kl. 11:15 faldet ca. 5,3 pct., efter at den også drattede 9,1 pct. tirsdag oven på et ellers skræmmende stærkt regnskab.
Det var Vestas' udmelding om lavere aktivitet i USA i 2017 sammenlignet med i år, der sendte aktien ned tirsdag.
Valget af republikanske Donald Trump som USA's nye præsident har forstærket nedturen, og det skyldes præsidentens arge modstand mod de snurrende kraftværker. Sidste år leverede Vestas 40 pct. af sine møller i USA.
I årets tre første kvartaler har USA, relativt set, spillet en mindre rolle for Vestas, men det er meget almindeligt, at projekter i USA klumper sig op i slutningen af året. Typisk står USA for 30-40 pct. af Vestas' indtjening, og landets nye præsident er meget udtalt i sin kritik.
I august 2016 havde Donald Trump ifølge The Daily Beast tweetet om vindmøller 111 gange siden 2012 - kun en smule flere tweets end om den demokratiske præsidentkandidat Hillary Clinton. Og de var ikke positive.
Republikaneren mener, at vindmøller er grimme, at de slår tusindvis af fugle ihjel, og at »konceptet om global opvarmning« er opfundet af kinesere.
Det er selvsagt skidt for Vestas, at den amerikanske præsident hader dets produkt som pesten, men analytikere var forud for valget enige om, at Donald Trump vil få vanskeligt ved i praksis at stoppe udbygningen med grøn energi.
I hvert fald på mellemlang sigt. Det skyldes, at aktiviteten i den amerikanske vindmølleindustri er drevet af en skatterabat, kaldet PTC-aftalen, som både republikanere og demokrater har vedtaget i Kongressen. Skatterabatten løber frem til 2022, og ingen ved endnu, hvad - eller om - Donald Trump vil forsøge at sløjfe den.
Udover at et flertal i Kongressen står bag den, vil det besværliggøres af, at firmaer som Vestas skaber tusindvis af arbejdspladser i også republikanske stater. Ifølge en måling fra amerikanske Pew Institute støtter 77 pct. af Trump-tilhængerne flere vindmøller (tallet er 88 pct. for Hillary Clintons tilhængere).
»Der har været stort opbakning i Senatet og Repræsentanternes Hus til PTC-aftalen, så det vil kræve et voldsomt omslag at lægge markedet ned,« siger Jacob Pedersen, Vestas-analytiker hos Sydbank.
»Den politiske virkelighed over de næste kvartaler må vise, om det har hans bevågenhed så meget, at han vil ødelægge det. Ingen ved det, og derfor skal Vestas selvfølgelig falde. Sker der ikke noget, ser Vestas rasende billig ud. Lægger han markedet ned, er den nok for dyr«.


