Fortsæt til indhold

Danmark vil hapse vigtigt EU-agentur for medicinalindustrien fra London

Regeringen lægger billet ind på Det Europæiske Lægemiddelagentur, som i dag ligger i Storbritannien.

Erhverv

Den danske regering sætter nu jagten ind på at få Det europæiske lægemiddelagentur med ca. 1.000 ansatte flyttet til Danmark.

Agenturet (European Medicines Agency, EMA) har i dag til huse i Carnary Wharf-bydelen i London, Storbritannien, men efter brexit skal det have et nyt hjem i EU, og nu har regeringen allieret sig med den tidligere Novo Nordisk-topchef Lars Rebien Sørensen i bestræbelserne på at få det til Danmark. Det skriver det internationale nyhedsbureau Reuters.

»EMA bør placeres et sted med en stærk tradition for at sætte patienten i fokus... Det har vi i Danmark,« udtaler udenrigsminister Anders Samuelsen (LA).

Ifølge Reuters er Sverige, Spanien, Frankrig og Polen også med i kapløbet om de mange attraktive arbejdspladser.

EMA beskæftiger ifølge mediet Mandag Morgen 980 personer, hvoraf hovedparten er højtlønnede life science-eksperter fra hele Europa. Allerede sidste år fastslog Lægemiddelindustriforeningen, LIF, i Mandag Morgen, at EU-agenturet burde flyttes til København.

»EMA er en ekstremt vigtig institution, hvor man godkender ny medicin, overvåger brugen af medicinen og tænker tanker om fremtidens medicinalindustri. Hertil kommer, at flere end 30 arbejdsgrupper med deltagere fra hele Europa mødes jævnligt i EMA. Det vil være en supergod ting for København og Danmark at få EMA til Danmark. Det vil styrke vores i forvejen stærke life science cluster,« sagde viceadm. dir. Henrik Vestergaard fra LIF.

Artiklens emner
Novo Nordisk