Fortsæt til indhold

Jysk industriboss må trække sig efter ulykke

Den adm. direktør i Kamstrup-koncernen med 1.200 ansatte forlader jobbet af helbredsmæssige årsager.

Erhverv

Per Asmussen, der er adm. direktør for den østjyske virksomhed Kamstrup A/S, blev i 2014 påkørt. Siden har han været plaget af nakkesmerter og hovedpine. Og det har forhindret ham i at arbejde på fuld tid.

Derfor er konsekvensen nu, at industridirektøren siger farvel posten som øverste chef for selskabet, der producerer målerudstyr - og i år ventes at nå en omsætning på ca. to mia. kr.

57-årige Per Asmussen har været direktør for Kamstrup siden 2007. Og ifølge en pressemeddelelse har han stået i spidsen for elektronikvirksomheden i en lang periode med høj vækst. Omsætningen er fordoblet i perioden, hvor indtjeningen også er mere end firedobblet.

Selskabets formand Jørgen Wisborg udtaler i samme meddelelse, at bestyrelsen med stor beklagelse meddeler, at Per Asmussen må stoppe af helbredsmæssige årsager. Han siger:

»Per Asmussen har satset kraftigt på produktudvikling, og Kamstrup står derfor meget stærkt i konkurrencen.«

Bestyrelsesformanden fastslår også, at de første tre måneder her i 2017 tegner til at blive det bedste kvartal i selskabets historie.

Den afgående direktør Per Asmussen udtaler i pressemeddelelsen, at Kamstrup aktuelt er gennem en »udvikling med nye teknologier« i salget af målerudstyr til forsyningsselskaber.«

Bestyrelsen for Kamstrup A/S, der har hovedsæde syd for Aarhus, er sammen med en headhunter i gang med at finde afløseren for Per Asmussen. Han fortsætter i jobbet indtil en ny adm. direktør er fundet.

Per Asmussen er uddannet civilingeniør og civiløkonom. Han har tidligere bl.a. haft direktørjob i Alstom, Grundfos og APV.

Artiklens emner
Kamstrup
Grundfos