Fortsæt til indhold

Alitalia er på vej mod konkurs

De ansatte har forkastet redningspsplan, og nu har storaktionæren mistet tålmodigheden med det italienske flytselskab.

Erhverv

Alitalia har formelt taget skridt til en konkursbehandling. Medarbejderne i det kriseramte flyselskab har forkastet en redningsplan, og nu har storaktionæren, det mellemøstlige selskab Etihad, mistet tålmodigheden.

Selskabet oplyser, at flyvningerne fortsætter som hidtil, men der forhandles om en løsning, der eventuelt kan bringe firmaet på rette kurs.

Etihad ejer 49 pct. af Alitalia, og flyselskabet havde forpligtet sig til at gennemføre en større redningsplan til 15 mia. kr. Betingelsen var dog, at medarbejderne bakkede op om planen.

I sidste uge sagde de 12.500 ansatte imidlertid nej til en plan, der ville reducere lønningerne og antallet af jobs.

Den italienske regering har bevilget et lån på 3 mia. kr., så selskabet kan operere, mens der forhandles om redning af flyselskabet, som i årevis har haft økonomiske problemer.

Alitalia er i løbet af det seneste årti blevet støttet af den italienske stat med mere end 50 mia. kr. Det skriver BBC.

Regeringen har dog afvist at yde yderligere støtte til Alitalia, og den synes at have befolkningen bag sig. En meningsmåling viser, at 77 pct. af italienerne mener, at Alitalia skal have lov til at gå konkurs.

Artiklens emner
Alitalia
Etihad