Erhverv

Omstridt Legoland afventer sin skæbne i New York

Efter måneders konfrontationer og dramatik har Merlin Entertainments afleveret sin endelige ansøgning om at begynde at bygge Legoland New York. Den lille by Goshen skal nu afgøre skæbnen for milliardinvesteringen.

Artiklens øverste billede
Den 1. maj åbnede Legoland i Japan. Flere er på vej, bl.a. i Kina. Og i New York, hvis landsbyen Goshen siger ja. Foto: AP/The Yomiuri Shimbun

Projektet har splittet en by ad, de sociale medier har sydet af skænderlier og protester, og Merlin Entertainments har måttet ændre betydeligt i byggeriet undervejs. Men nu er hele ansøgningen afleveret til det, der kan blive en af verdens største Legoland-parker og en investering på adskillige mia. kr.

Skæbnen for Legoland New York er nu i hænderne på bystyret i den lille by Goshen, som ligger i staten New York, cirka 100 km fra storbyen New York.

Ansøgningen bliver afleveret næsten et år efter, at Merlin Entertainments, som ejer Legoland, på et møde annoncerede planerne om investeringen på dengang omkring 500 mio. dollars eller 3,3 mia. kr.

Hvad investeringen er nu, vides ikke, men meget er blevet ændret i projektet efter massive protester fra beboere og naturfredningsfolk og trafikeksperter.

»Vi har set naboer tørne sammen, vi har set folk ødelægge hinanden på sociale medier, og som ikke taler sammen, og det har spredt sig til vores skoler... Det har spredt sig til alle aspekter af vores liv,« skrev en af byens borgere i en skriftlig indsigelse.

Der er åbnet en www.stoplegoland.com-hjemmeside. Her protesterer folk mod, at et så enormt Legoland vil smadre den lille by, der er kendt for flere gamle huse og en for nogle vigtig kulturarv. Andre mener, at de trafikale forhold slet ikke kan håndtere de 1,5-2,5 mio. besøgende, som Legoland selv forudsiger.

Mange af protesterne har Merlin Entertainments indarbejdet i det projekt, der blev afleveret for få dage siden.

På facebook er der også en "Help Save Legoland"-gruppe, som mener, forlystelsesparken vil skabe masser af indtægter til byen og masser af job.

For Merlin Entertainments er parken vigtig, dels fordi den vil ligge tæt på millionbyen New York og på Boston og Philadelphia, og dels fordi det kan ende med at blive en af de største Legoland-parker i verden.

For nyligt åbnede et Legoland i Japan, og desuden er der et i Billund, Tyskland, Californien, Florida, Storbritannien, Malaysia og Dubai.

Hidtil har planen været, at Legoland New York skal åbne i 2019 eller 2020.

Merlin Entertainments ejer Legoland. Men Lego-familien Kirk Kristiansens pengetank, Kirkbi, ejer omkring 30 pct. af Merlin Entertainments.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Lego eller fra Merlin.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.