Modemilliardærs nyeste satsning har millionunderskud
Onlineselskabet Miinto, der i fjor fik Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen som hovedaktionær, melder om vækst i salget og rekord-underskud.
Trods et stort underskud på 60 mio. kr. er optimismen stor i den danske modeportal Miinto. Især efter at ejeren af modegiganten Bestseller har skudt et trecifret millionbeløb ind i selskabet.
Miinto blev etableret i 2009 og har i dag afsætning af mode via onlinehandel i Danmark, Sverige, Norge og Holland. Det sker gennem samarbejde med lokale butikker i landene.
Miinto Holding har netop offentliggjort regnskab for 2016, der viser et underskud før skat på 60 mio. kr. Selskabet, som blev etableret i 2009 har gennem årene været præget af røde tal - men fik i 2015 reduceret underskuddet før skat til 3 mio. kr. mod 11 mio. kr. året før.
Det store underskud i fjor beskrives i regnskabet med bl.a. »engangsnedskrivninger af goodwill vedrørende koncernens datterselskaber«. Dertil kommer »udgiftsførelse af tidligere aktiverede udviklingsomkostninger« samt »øgede investeringer i teknologisk udvikling af nye produkter«.
Selskabet skriver i en pressemeddelelse, at det har tocifret vækst i tøjsalget på tværs af markederne. Omsætningen offentliggøres dog ikke i regnskabet.
Miintos plan er bl.a. ud over at vokse i de nuværende lande også at åbne salg på flere markeder og investere massivt i teknologi- og marketingsafdelingen.
Anders Holch Povlsen købte sig i efteråret 2016 ind i Miinto gennem selskabet Bestseller United og er nu hovedaktionær. I forbindelse med aktiekøbet blev der gennemført en kapitalforhøjelse i Miinto, hvor virksomheden fik tilført 75 mio. kr. Og Finans beskrev da, at Anders Holch Povlsen havde besluttet at investere et trecifret millionbeløb i virksomheden.
Selskabet skriver også onsdag, at årsregnskabet for 2016 er »resultatet af en udviklingsstrategi, der er blevet lagt sammen med den nye investor.«
»Med Bestseller United som ny investor befinder Miinto sig nu i en position, hvor vi har de finansielle muskler til at gennemføre vores ambitiøse vækststrategi. Investeringen har gjort, at vi endelig kan udløse vores vision om at øge investeringen i teknologi markant. Og udvikle Miinto til at blive en ledende techvirksomhed indenfor modebranchen, fremfor ”kun” at være en platform der sælger tøj til forbrugere,« udtaler finansdirektør Martin Dahl Carstensen, Miinto.
Med i ejerkredsen for Miinto Holding er også bl.a. serie-iværksætter Jesper Buch.
Ud over Miinto har Anders Holch Povlsen også investeret i en række andre virksomheder - ved siden af Bestseller. Især inden for mode og detailhandel samt online, der værdimæssigt skal tælles i adskillige milliarder kroner. Gennem de seneste år har han købt massivt op i bl.a. Zalando, Asos, Stylepit, MandM Direct, Whiteaway, Nemlig.com og Normal-kæden.
Årsregnskab:
| Miinto Holding A/S (mio. kr.) | 2016 | 2015 |
|---|---|---|
| Bruttoresultat | 17 | -17 |
| Resultat primær drift | -57 | -1 |
| Resultat før skat | -60 | -3 |
| Årsresultat | -57 | -2 |
| Egenkapital | 55 | -28 |

