Fortsæt til indhold

Fødevaregiganter anklages for at ødelægge regnskov

Tre af verdens største fødevare-koncerner er hvirvlet ind i en sag om ulovlige palmolieplantager i Sumatra, der skaber store ødelæggelser i regnskoven.

Erhverv

Tre af verdens største producenter af mad- og drikkevarer, Pepsico, Unilever og Nestlé, bliver nu anklaget for at ødelægge regnskov.

Ulovlige palmeolieplantager på skovjord i Sumatra - hjem for elefanter, orangutanger og tigre - har angiveligt gennem længere tid leveret til flere af verdens største fødevare-koncerner, viser ny rapport.

Det skriver The Guardian.

Plantagerne er angiveligt blevet brugt til at levere palmeolie til en stor del af de kendte husholdningsvarer, der hver dag bliver lagt i indkøbskurven fra fødevaregiganterne som Pepsi cola, Magnum is eller Kit Kat chokolade, ligesom verdensomspændende brands som McDonald’s, Mars, Kellogg’s og Procter & Gamble, ifølge rapporten også er involveret.

»Hvis der ikke sker mere øjeblikkelig handling til at håndhæve politikken om »ingen afskovning«, vil disse mærker blive husket som virksomhedsgiganter, der er ansvarlige for ødelæggelsen af det sidste sted på jorden, hvor Sumatras elefanter, orangutanger, næsehorn og tigre strejfede side om side,« lyder det i rapporten udgivet af Rainforest Action Network (RAN).

Ved at bruge satellitdata, fotobevis og GPS-koordinater er der hentet beviser indsamlet tidligere på året, der viser, hvordan der ulovligt fjernes skov på tværs af skråninger i Leuser-økosystemet på 2,6 millioner hektarer - trods et forbud, der blev annonceret i juni sidste år.

Gennem forskellige underleverandører når den ulovlige palmeolie de store fødevareselskaber, der ifølge RAN dermed er medvirkende til massive ødelæggelser af regnskov.

Pepsico, der udover at stå bag Pepsi cola også ejer mærker som Quaker havregryn og chips-mærket Cheetos, nægter at kommentere påstandene. Hos Unilever indrømmer man, at koncernen indirekte har købt palmeolie gennem underleverandører, og at man nu har krævet »et svar og en handlingsplan«.

Hos Nestlé siger man, at man nu vil undersøge anklagerne fra rapporten, ligesom man vil sætte et team i regionen til at vurdere den forsyningskæde, selskabet anvender.

Artiklens emner
PepsiCo
Nestle