Fortsæt til indhold

Østeuropas Ryanair åbner syvende rute fra jysk lufthavn

Wizz Air vil flyve fra Billund til den rumænske by Iasi. Dermed når selskabet op på syv destinationer fra den jyske lufthavn.

Erhverv

Lavprisselskabet Wizz Air åbner endnu en rute fra Billund Lufthavn. Den hurtigt voksende ungarske discountoperatør vil flyve fra den jyske lufthavn til Iasi i Rumænien.

Dermed når Wizz Air op på syv ruter fra Billund, og de mange nye destinationer er kommet til i løbet af blot et par år.

Iasi er en by med ca. en halv mio. indbyggere i den nordøstlige del af Rumænien tæt på grænsen til Moldova, og Wizz Air vil fra 30. april 2018 flyve to gange ugentlig destinationen, der har status som landets kulturhovedstad.

Ruten betjenes med et Airbus 320 fly med plads til 180 passagerer, og billetpriserne begynder ved ca. 300 kr. for en enkeltbillet.

Wizz Air er kendt som Østeuropas Ryanair, og selskabets har i de seneste par år haft endnu større vækst end det irske lavprisselskab.

Det ungarske selskab etablerede 100 nye ruter i 2016 og flyver primært til destinationer i Central- og Østeuropa. Selskabet havde sidste år en vækst i antallet af passagerer på mere end 18 pct.

Wizz Air flyver i forvejen fra Billund til Bukarest og Cluj-Napoca i Rumænien, til Vilnius i Litauen, Tuzla i Bosnien samt Gdansk og Warszawa i Polen.

Sidste år havde selskabet ca. 80.000 passagerer fra Billund, og det antal ventes i år at øge til mindst 180.000 rejsende.

Artiklens emner
Wizz Air
Billund Lufthavn