Fortsæt til indhold

Kina reagerer kraftigt imod USA-sanktioner

Kina beder USA om omgående at rette op på fejltagelsen ved at sanktionere kinesiske firmaer i Nordkorea, skriver Reuters.

Kina har reageret kraftigt mod de nye amerikanske sanktioner. Her der det præsident, Xi Jinping, der ankommer til G20-mødet i Hamborg med sin hustru, Peng Liyuan, den 6. juli. Foto: Bernd von Jutrczenka/picture-alliance/dpa/AP Images
Erhverv

Kort efter at USA har indført sanktioner over for navngivne kinesiske virksomheder og personer, som ifølge USA støtter Nordkorea, reagerer Kina kraftigt på sanktionerne.

Ifølge Reuters har Kina indtrængende bedt USA om ”omgående at rette op på fejltagelsen” i form af sanktonerne, skriver nyhedsbureauet og citerer en talsmand fra den kinesiske ambassade i USA.

I et forsøg på at ramme Nordkorea har USA indført målrettede sanktioner mod 10 enheder - seks kinesisk ejede, et russisk ejet , et nordkoreansk selskab og to med base i Singapore. Det oplyste det amerikanske finansministerium tidligere tirsdag.

»Kina er imod ensidige sanktioner uden for FN Sikkerhedsrådets rammer, især ”den lange arm rettergang” over kinesiske enheder og individer, som et land måtte udøve i overensstemmelse med dets indenlandske love,« sagde talsmanden ifølge Reuters.

De amerikanske sanktioner lægger sig oven i de yderligere sanktioner, som FN allerede har ramt Nordkorea med inden for den seneste måned, og som var en reaktion på, at Nordkorea har gennemført fem atomvåbentests og fire affyringer af langtrækkende missiler.

Den 5. august vedtog FN’s sikkerhedsråd enstemmigt nye sanktioner, der kan reducerer Nordkoreas eksport med en tredjedel, skriver Reuters.

Seks personer er også blevet ramt af sanktioner. Det drejer sig om fire russere, en kineser og en nordkoreaner.

»Finansministeriet vil fortsætte med at øge presset på Nordkorea ved at gå efter de, der støtter udviklingen af nukleare og ballistiske missilprogrammer og ved at isolere dem fra det amerikanske finansielle system,« udtalte den amerikanske finansminister Steven T. Mnuchin.

Ifølge Washington Post rammer de amerikanske sanktioner især kinesiske virksomheder, der har købt eller solgt kul, olie og mineraler eller stillet finansielle tjeneste til rådighed for nordkoreanerne.

Artiklens emner
Frihandelsaftale
Steven Mnuchin