Fortsæt til indhold

Hvornår kommer letbanen?

Fra Odder til Grenaa kigger de rejsende forgæves efter det lovede letbane-tog. Nu er det – igen-igen – blevet forsinket. Denne gang formentlig med halvanden til to måneder. Det koster både for de rejsende og for Midttrafik.

Først skulle letbanen i Aarhus åbne i maj, så blev det i juni og senere den 23. september. Nu er åbningen udskudt på ubestemt tid, fordi Trafikstyrelsen har dumpet letbanens sikkerhed. I Odense får den kommende letbane end ikke lov at gennemføre testkørsler, før alle sikkerhedsgodkendelser er på plads. Arkivfoto: Tanja Carstens Lund/Polfoto
Erhverv

Mens mange i Aarhus stadig er i chok over, at de længe ventede letbane-tog i fredags blev kørt i garage i stedet for at trille ud med passagerer – fordi sikkerheden ikke var i orden – undrer man sig i både Odense og København, hvor man også er i fuld gang med at bygge letbaner for adskillige milliarder kroner.

Hos os har vi fået skrevet ind, at alle sikkerhedsgodkendelser skal være på plads, inden prøvedriften går i gang. Derfor kan vi næppe komme i en situation, hvor vi bliver nødt til at aflyse indvielsesfesten, fordi vi har fået afslag på en sikkerhedsgodkendelse fra Trafikstyrelsen.
Mogens Hagelskær, , direktør, Odense Letbane

I Odense er man nået længst og regner med…

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Aarhus Letbane
Midttrafik