Erhverv

Ferrari truer med at forlade Formel 1

Hvis ejerne af løbsserien indfører "omfattende" nye regler for motorerne, vil Ferrari trække sig fra Formel 1 i 2021.

Artiklens øverste billede
Ferrari's adm. direktør Sergio Marchionne truer med at trækker sine biler ud af Formel 1, hvis der kommer store krav til ændringer af motorerne.

Den italienske bilproducent Ferrari truer nu med at trække sine biler ud af Formel fra 2021, hvis der gennemføres omfattende krav til ændringerne af motorerne.

Det er ejerne af retten til Formel 1-løbene, Liberty Media Corp, der har varslet store ændringer, og det vil Ferrari ikke finde sig i, skriver Bloomberg.

Truslen fra Ferrari blev fremsat i forbindelse med bilfabrikkens regnskab, der blev offentliggjort i går.

»Vi vil ikke være med længere, medmindre F1-ejerne sikrer, at det fortsat understøtter vores bilmærke ved at deltage, og styrker Ferrari-brandets position,« sagde Ferraris koncernchef, Sergio Marchionne, på et analytikermøde.

Ferrari er det eneste bilmærke, som har været med i Formel 1, siden løbsserien blev indført i 1950. De røde biler har deltaget i flere end 900 Grand Prix.

Forhandlingerne om nye regler begynder i næste uge.

Liberty vil blandt andet foreslå, at der bliver sat en øvre grænse for, hvor mange penge firmaerne må bruge på udvikling af nye motorer. Begrænsningen skal sørge for en mere "lige" konkurrence, så det ikke er de samme to-tre hold, der vinder hele tiden.

»Marchionne sidder med stærke kort på hånden. Han har helt klart sine følelser investeret i Formel 1, men efter vores mening så har F1 mere brug for Ferrari end Ferrari har brug for F1,« siger analytiker Max Warburton fra finanshuset Sanford Bernstein.

Ferrari har i årenes løb flere gange truet med at trække sine biler ud, når der har været planer om store ændringer på bilerne fra løbsledelsens side.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.