Nordea udsætter sin generalforsamling
På grund af coronavirussen udsætter banken sin generalforsamling, der efter planen skulle finde sted den 25. marts i Helsinki.
Som følge af coronavirussen udsætter storbanken Nordea nu sin generalforsamling frem til midten af maj.
Det oplyser Nordea i en fondsbørsmeddelelse.
Oprindelig skulle generalforsamlingen finde sted onsdag den 25. marts i Helsinki, men nu har banken valgt at udskyde den til den 14. maj.
»For at sikre vores aktionærer og ansattes sikkerhed og velbefindende, samt efterfølge de finske myndigheders påbud som følge af coronavirussen, har bestyrelsen i Nordea valgt at udskyde generalforsamlingen til den 14. maj,« skriver banken i meddelelsen.
Dermed følger Nordea efter en lang række virksomheder, som også har valgt at aflyse og udsætte sine generalforsamlinger som følge af coronavirussen.
Eksempelvis valgte Danske Bank, som skulle have afholdt sin generalforsamling i KB Hallen den 17. marts, at aflyse og udskyde arrangementet dagen før det skulle finde sted.
