Fortsæt til indhold

Først måtte medarbejderne ikke kalde det krig: Nu donerer Nordea penge til Ukraine

Nordea-talspersoner fik først besked på, at de ikke måtte bruge ordet krig, så kom banken med en undskyldning, og nu donerer banken penge til Ukraine.

Finans

Nordea støtter Ukraine. Sådan lyder det nu i en pressemeddelelse fra den nordiske storbank, der samtidig oplyser, at den donerer penge til nødhjælpsarbejde i Ukraine.

»Krigen i Ukraine fylder mig med sorg. Nordea fordømmer Ruslands invasion af Ukraine, ikke mindst i lyset af truslen mod den internationale sikkerhed og den måde, den påvirker menneskers liv. Vores tanker går til alle, der lider, frygter for deres liv og er bekymrede for deres nærmeste,« udtaler koncernchef Frank Vang-Jensen i pressemeddelelsen.

Storbanken oplyser, at den i alt donerer ca. 3,7 mio. kr. Donationen bliver fordelt ligeligt mellem Unicef og Røde Kors.

Nordea kom igennem 2021 med et overskud efter skat på 28,5 mia. kr., og det donerede beløb svarer dermed til 0,01 pct. af overskuddet i 2021.

Støtteerklæringen og donationen til Ukraine kommer, efter at dagbladet Børsen onsdag eftermiddag kunne fortælle, at bankens analytikere i en intern mail havde fået at vide, at de ikke måtte bruge ordet »krig« i deres analyser om netop krigen i Ukraine.

Vendingen »invasion af Ukraine« måtte kun bruges, hvis det var nødvendigt. I stedet var det okay bruge vendinger som f.eks. »Ukraine-krisen«. Af mailen fremgår det ifølge Børsen, at den blev sendt efter ønske fra Ulrika Romantschuk, chef for kommunikation og marketing i Nordea, og den øverste ledelse i banken.

Ifølge Børsen stod der i den interne mail, at det var »vigtigt, at vi er forsigtige i måden, vi kommunikerer på - både på grund af vores ansatte og kunder«.

Onsdag aften udsendte Nordea ifølge Børsen en pressemeddelelse, hvor banken undskyldte.

»Vi er kede af mailen, der var en fejl og ikke udtrykker Nordeas holdninger. Det er vigtigt, at vores eksperter kan beskrive, hvordan krigen påvirker de finansielle markeder og de involverede landes økonomier. I denne svære tid skal vi være der for vores kunder og give vores medarbejdere de bedste rammer for at yde den støtte og rådgivning, kunderne har brug for,« udtalte Ulrika Romantschuk, der er chef for kommunikation og marketing i Nordea.

Det er ikke første gang, at ordvalget i kommunikation kommer i fokus. I slutningen af 2021 suspenderede Nordea to af sine mest fremtrædende økonomer, efter at de havde skrevet en analyse, som blev mødt af kritik, da fortalere for corona-nedlukninger blev kaldt »lockdownistas«, og analysen indeholdt samtidig nazireferencer.

Efter en intern undersøgelse endte det med, at de to økonomer blev tilbudt at fortsætte i banken, men de besluttede begge at forlade Nordea.

Fra Nordea lød det dog samtidig, at kontrollen med, hvilke analyser banken sendte ud, ville blive styrket.

»For at sikre høj kvalitet af Nordea Markets-publikationer styrker vi vores redaktionelle procedure, forskningspublikationsproces og compliance-retningslinjer. Vi vil fortsætte med at give vores kunder analyser og forskning med høj integritet og relevans,« udtalte Martin Persson, der er chef for institutionelle og større virksomheder i Nordea, i en pressemeddelelse.

Artiklens emner
Nordea
Frank Vang-Jensen