• For abonnenter
Finans

Fremgang for Falck, men særligt et punkt presser: »Vi er stærkt påvirkede«

Den nu nedlukkede kviktestforretning var indbringende for Falck i første kvartal af 2022. Første indsigt i året for Falck viser dog et begyndende indtjeningspres.

Artiklens øverste billede
Det er Falcks kerneforretning, der skal bære virksomheden resten af året, nu hvor den indbringende coronaforretning er fortid, fortæller direktør, Jakob Riis . Foto: Stine Bidstrup

Falck har haft en indbringende første fjerdedel af året, men har nu vinket farvel til sin største indtjeningskilde - coronatests.

»Vi regner ikke med en yderligere finansiel gevinst fra tests. Det betyder, at det skal være vores kerneforretning, der bærer Falck,« siger adm. direktør, Jakob Riis.

Virksomhedens kvartalsregnskab

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.